PARTNER PORTALU
 • BGK

Reprywatyzacja w Krakowie trafi pod lupę zespołu Ziobry

 • PAP/PSZ    4 października 2017 - 13:50
Reprywatyzacja w Krakowie trafi pod lupę zespołu Ziobry
Zbigniew Ziobro powołał specjalny zespół prokuratorski. (fot. ms.gov.pl)

Podpisałem w środę zarządzenie o powołaniu zespołu prokuratorskiego, który zajmie się aferą wyłudzeń kamienic na terenie Krakowa - oznajmił minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
• Prokuratorzy mają zbadać, czy w Krakowie nie zaistniał podobny proceder jak w Warszawie.

• Zespół ma ocenić wszystkie postępowania dot. reprywatyzacji, które toczyły się do tej pory w prokuraturze w Krakowie.

• W zespole znajdą się również przedstawiciele policji.

Minister sprawiedliwości poinformował na konferencji prasowej, że jego decyzja ws. powołania zespołu została poprzedzona przeprowadzoną przez prokuratora regionalnego w Krakowie analizą i kwerendą "zaległych spraw" w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie oraz w podległych jej prokuraturach. Jak dodał, miała ona na celu weryfikację, czy również w tym mieście, podobnie jak w Warszawie, mógł mieć miejsce proceder wyłudzeń kamienic i nieruchomości przez zorganizowane grupy przestępcze.Analiza ta - dodał minister - "prowadzi do jednego pewnego wniosku". "Mamy do czynienia z wielką aferą wyłudzeń kamienic na terenie miasta Krakowa. Jest to rzecz dla nas w tej chwili już bezsporna" - podkreślił prokurator generalny.

Dlatego, mówił, "zdecydowałem się powołać zespół prokuratorski, w skład którego wejdą również przedstawiciele policji. Jego zadaniem będzie dokonanie dokładnej oceny wszystkich tych postępowań, które toczyły się do tej pory na różnych szczeblach prokuratury w Krakowie" - zapowiedział szef MS. Jak dodał, zadaniem zespołu będzie podjęcie postępowań zakończonych decyzjami o umorzeniu bądź odmowie ich prowadzenia.

Czytaj również: Kraków popiera decyzję Ziobry ws. reprywatyzacji

"W każdym wypadku, kiedy prawo na to pozwoli, zespół ten ma doprowadzić do z jednej strony pociągnięcia do odpowiedzialności karnej winnych wyłudzeń i nadużyć. Z drugiej zaś strony podjąć ma wszelkie działania poza karne, w tym natury cywilnej oraz administracyjnej, aby móc odzyskać to, co uda się jeszcze odzyskać z rąk przestępców i grup zorganizowanych, które działały na terenie miasta Krakowa" - zapowiedział minister sprawiedliwości.

Jak wyjaśnił Ziobro, zainteresowanie sytuacją w Krakowie jest skutkiem "różnych doniesień", które do niego trafiły i ma związek z "intensywnym śledztwem, jakie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie, Prokuratura Okręgowa w Warszawie, ale też Prokuratura Regionalna we Wrocławiu w związku z wyłudzeniami licznych kamienic, nieruchomości na terenie miasta stołecznego Warszawy".

Czytaj także: W Urzędzie Miasta działała mafia reprywatyzacyjna?

Zdaniem Ziobry, podobieństwa dotychczas analizowanych postępowań ws. wyłudzeń nieruchomości w Warszawie i Krakowie są uderzające. Dodał, że były one prowadzone z reguły w sposób bardzo pobieżny i zwykle kończyły się umorzeniami. Podkreślił, że w bardzo wielu sprawach prokuratury odmawiały wszczęcia śledztwa.

"Wszystkie te sprawy na mocy mojego polecenia mają być na nowo podjęte, prowadzone i wyjaśniane na tyle na ile oczywiście będzie to możliwe w ramach porządku prawnego" - powiedział Ziobro. "Będziemy też badać odrębnie działania krakowskich sądów, szczególnie tych cywilnych, które często w sposób wydaje się bardzo pochopny podejmowały decyzję na podstawie dokumentów przedkładanych, w naszej ocenie, prawdopodobnie przez oszustów" - dodał.×
KOMENTARZE (4)

 • PESYMISTA, 2017-10-05 22:43:52

  No nie zgadzamy się i prosimy o uznanie" zasług" Poznania w dzikiej reprywatyzacji,nawet z udziałem radnych. Pierwsze aferki były opisywane w mediach wlaśnie w Poznaniu. Problem tylko ,czy znajdą sie bezkompromisowi Prokuratorzy zdolni do zbadania rozmiaru krzywd wyrządzonych niewinnym l...udziom.  rozwiń
 • Bogdan Sitnicki, 2017-10-04 22:02:35

  Do Julek: Artykuł: "Reprywatyzacja w Krakowie trafi pod lupę zespołu Ziobry". Anonimowy Julek: "Większej afery niż on sam i jego ludzie, trudno sobie wyobrazić". Odpowiadam: YES,YES, YES!!! ... i nie boję się podpisać swoim imieniem i nazwiskiem: TO UJAWNIJ PAN NAM TĘ WI...ĘKSZĄ AFERĘ - MY I PROKURATORZY CZEKAJĄ. MYŚLĘ, ŻE TRUDNO TO BĘDZIE PANU SOBIE WYOBRAZIĆ.  rozwiń
 • Julek, 2017-10-04 20:19:19

  Większej afery niż on sam i jego ludzie, trudno sobie wyobrazić.