PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja w Warszawie będzie opisana co do szczegółu. Jan Śpiewak wydaje książkę

  • MN    8 listopada 2017 - 14:26
Reprywatyzacja w Warszawie będzie opisana co do szczegółu. Jan Śpiewak wydaje książkę
Decyzje administracyjne w sprawie reprywatyzacji w Warszawie bada komisja weryfikacyjna, której szefem jest Patryk Jaki. (fot. pixabay)

Wkrótce w księgarniach ukaże się książka działacza miejskiego Jana Śpiewaka, która przedstawi kulisy afery reprywatyzacyjnej w Warszawie.
• Śpiewak zapowiada, że po publikacji książki prezydent Warszawy „może się pakować”.

• Dodaje, że niektóre osoby w Warszawie mają powody do niepokoju.

• W rozmowie z nami zdradza, że obawia się, iż publikacja książki może jeszcze zostać zablokowana.

Janowi Śpiewakowi przypisuje się ujawnienie i nagłośnienie afery reprywatyzacyjnej w Warszawie. Teraz radny Dzielnicy Śródmieście oraz przewodniczącego stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa postanowił wszystkie swoje doświadczenia w tym zakresie przelać na papier. Wkrótce w księgarniach pojawi się jego książka „Ukradzione miasto”, która ujawnia kulisy wybuchu afery reprywatyzacyjnej w Warszawie.      

- Za dwa tygodnie w księgarniach moja książka o kulisach wybuchu afery reprywatyzacyjnej pt. "Ukradzione miasto". Hanna Gronkiewicz-Waltz może się już pakować – napisał na Twitterze Śpiewak. Z kolei na Facebooku napisał: „Kilka osób w naszym mieście ma powody do niepokoju”.

Rdzeniem książki jest osobista historia Jana Śpiewaka, który z pomocą wielu ludzi ujawnił aferę reprywatyzacyjną. To historia wieloletniego obywatelskiego śledztwa. W książce znajduje się wiele nowych faktów. Wskazuje przykłady łamania prawa i odkrywa kulisy najgłośniejszych reprywatyzacji.

- To jest literatura faktu. Starałem się, żeby w tej książce znalazły się praktycznie same fakty. Oczywiście jest tam pewna doza publicystyki i opinii na ten temat. Ta książka przedstawia moją historię, z mojej perspektywy jest to opowiedziane, z perspektywy człowieka, który z reprywatyzacją zetknął się w 2013 roku – mówi dla Portalsamorzadowy.pl Jan Śpiewak.

Dodaje, że na razie nie chce ujawniać zbyt wiele szczegółów na temat książki, ponieważ obawia się, że publikację może jeszcze zablokować sąd.

Wkrótce opublikujemy cały nasz wywiad z Janem Śpiewakiem.

W oczekiwaniu na ustawę reprywatyzacyjną

Od 17 września 2016 r. obowiązuje tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna - ustawa o gruntach warszawskich, która znowelizowała przepisy o gospodarce nieruchomościami oraz Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z jej zapisami można odmówić zwrotu m.in., gdy nieruchomość wykorzystywana jest na cele publiczne (np. szkoła), wartość nowo wybudowanego na gruncie budynku znacznie przekracza wartość nieruchomości, budynek był zniszczony po wojnie więcej niż w 66 proc. Ustawę przygotowali senatorowie PO i senator niezależny Marek Borowski; podpisał prezydent Andrzej Duda po tym, jak TK - na wniosek byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego - stwierdził jej zgodność z konstytucją.

Decyzje administracyjne w sprawie reprywatyzacji w Warszawie bada komisja weryfikacyjna, której szefem jest Patryk Jaki. Niedawno Jaki prezentował założenia tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Przekonywał, że przez brak takiej ustawy państwo traci rocznie miliardy złotych. Zapowiedział, że duża ustawa reprywatyzacyjna będzie przełomowa i rozwiąże problem "raz na zawsze".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Liberal, 2017-11-08 23:17:21

    Kolejny dyletant-grafoman od reprywatyzacji.