PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja w Warszawie. Sasin: rodzina wiceprezydenta Pahla otrzymała zwrot nieruchomości

  • aw/PAP    9 grudnia 2016 - 14:44
Reprywatyzacja w Warszawie. Sasin: rodzina wiceprezydenta Pahla otrzymała zwrot nieruchomości
Jacek Sasin (fot. facebook/Jacek Sasin)

Rodzina wiceprezydenta Warszawy Witolda Pahla w ramach procesów reprywatyzacji otrzymała zwrot 5 nieruchomości w centrum stolicy oraz odszkodowanie w wysokości 1,2 mln zł - powiedział poseł PiS Jacek Sasin.
"Mamy informację, że rodzina pana wiceprezydenta Pahla w tym procesie reprywatyzacji warszawskiej bardzo aktywnie uczestniczy" - powiedział Sasin na konferencji prasowej w piątek (9 grudnia) Sasin.

"Mamy informacje mówiące o tym, że w ramach reprywatyzacji (rodzina wiceprezydenta Pahla - PAP) otrzymała zwrot 5 nieruchomości w Warszawie, atrakcyjnych nieruchomości w centrum stolicy, otrzymała również 1,2 mln zł odszkodowania za te nieruchomości, które nie mogą być zwrócone w naturze" - dodał.

Stwierdził, że zadaje to kłam informacjom przekazywanym wcześniej przez wiceprezydenta Pahla oraz Platformę Obywatelską, która - mówił Sasin - przedstawiła Pahla jako osobę niezwiązaną z procesem reprywatyzacji w Warszawie.

Zdaniem Sasina decyzje dotyczące rodziny Pahla, które zapadły w warszawskim samorządzie, powodują "ewidentny konflikt interesów".

Poseł PiS wezwał PO, żeby rozwiązała problem reprywatyzacji w Warszawie. "Problem warszawskiej reprywatyzacji i nieprawidłowości w tym procesie, nie został w dalszym ciągu, mimo zapowiedzi ze strony PO, rozwiązany" - powiedział.

Czytaj też: Reprywatyzacja w Warszawie: Ustawa reprywatyzacyjna to jedno, odpowiedzialność za aferę drugie

Dodał, że w dalszym ciągu nie ma przeprowadzono zapowiedzianego przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz audytu ws. reprywatyzacji, a władze stolicy nie współpracują w odpowiedni sposób z organami ścigania. Dowodem tego - powiedział Sasin - jest nieprzekazanie w terminie na żądanie prokuratury informacji dotyczących nieprawidłowości, jakie miały miejsce w procesie reprywatyzacji.

"Widać wyraźnie, że toczy się gra pozorów, że samorząd warszawski nie jest w żaden sposób zainteresowany, żeby ten proceder ukrócić i żeby wyjaśnić nieprawidłowości, które miały miejsce w poprzednim czasie" - powiedział poseł PiS dodając, że PO ponosi odpowiedzialność za sprawę reprywatyzacji.

Sasin wezwał również szefa PO Grzegorza Schetynę, żeby "zamiast zajmować się personalnymi atakami na polityków PiS zajął się rzeczywiście poważnymi problemami, które dotyczą osób związanych z PO lub osób, które pełnię z ramienia PO ważne funkcje, w tym wypadku w samorządzie warszawskim".

Wokół procesów reprywatyzacyjnych zrobiło się głośno, gdy pod koniec sierpnia w "Gazecie Wyborczej" ukazał się artykuł nt. okoliczności reprywatyzacji działki obok Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce - trzech osób, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że wcześniej b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej.

W związku ze sprawą Chmielnej 70 i reprywatyzacji zlikwidowano Biuro Gospodarki Nieruchomościami w warszawskim ratuszu. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz dyscyplinarnie zwolniła urzędników, którzy zajmowali się reprywatyzacją działki przy Chmielnej 70. Odwołani zostali też wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, któremu podlegało Biuro Gospodarki Nieruchomościami oraz wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, który zajmował się inwestycjami w mieście.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.