PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja. We wtorek pierwsza rozprawa na nowych zasadach

  • PAP/KDS    26 marca 2018 - 17:25
Reprywatyzacja. We wtorek pierwsza rozprawa na nowych zasadach
We wtorek Komisja przeprowadzi rozprawę na nowych zasadach. (Fot. PTWP/Piotr Waniorek)

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie będzie wspierała kampanii szefa komisji Patryka Jakiego - tak o udziale prezydent stolicy we wtorkowej (27.03) rozprawie mówi rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk.
  • Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji we wtorek (27.03) przeprowadzi pierwszą rozprawę na tzw. zasadach "ogólnych".
  • Możliwość przeprowadzenie takiej rozprawy dała nowelizacja przepisów o komisji weryfikacyjnej.
  • Wezwana została Gronkiewicz-Waltz oraz przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, która zadeklarowała, że stawi się na rozprawie.

Rzecznik ratusza nie odpowiedział wprost na pytanie, czy prezydent stolicy stawi się na rozprawie.

- Nie dość, że działania komisji są niekonstytucyjne, to w dodatku wtorkowa rozprawa nie dotyczy niczego, ponieważ komisja nie zajmuje się żadną sprawą, żadnym adresem - powiedział Milczarczyk.

Ocenił, że rozprawa i wezwanie Gronkiewicz-Waltz służy tylko temu, żeby Jaki miał większe szanse na to, żeby zostać kandydatem na prezydenta Warszawy. - Pani prezydent na pewno nie będzie wspierała jego kampanii - podkreślił rzecznik ratusza.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, komisja weryfikacyjna przeprowadza postępowanie ogólne, aby wyjaśnić nieprawidłowości lub uchybienia w działaniach organów i osób, które uczestniczyły w wydawaniu decyzji reprywatyzacyjnych.

Czytaj więcej: Komisja weryfikacyjna. Sebastian Kaleta i Bartłomiej Opaliński wiceprzewodniczącymi

Wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta powiedział w ub. tygodniu, że świadkowie będą podczas postępowania ogólnego zeznawać na okoliczność ich wiedzy o całym procesie reprywatyzacji. - Nie będziemy musieli tej samej osoby wzywać kilka razy na każdą z poszczególnych spraw, tylko będziemy mogli podczas jednego przesłuchania uzyskać zeznania w kilku sprawach - wyjaśnił Kaleta.

Nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej przewiduje zwiększenie kar grzywny do 10 tys. zł za pierwsze niestawiennictwo przed komisję weryfikacyjną i do 30 tys. zł za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego. Komisja weryfikacyjna ma też uzyskać możliwość nałożenia kary grzywny do 1 mln zł na osobę, która dopuściła się pozaprawnych działań wobec danej nieruchomości.

Komisja weryfikacyjna od początku czerwca ub.r. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.