PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja, Ziobro: Postaramy się, aby przestępcy nie mieli spokojnego snu

  • PAP/MN    12 października 2016 - 17:08
Reprywatyzacja, Ziobro: Postaramy się, aby przestępcy nie mieli spokojnego snu
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. (fot. ms.gov.pl)

• Prowadzonych jest kolejnych kilkadziesiąt śledztw ws. dzikiej reprywatyzacji w stolicy - poinformował 12 października minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
• Wiemy o wielu "dziwnych decyzjach" sądów, służb specjalnych i ministerstw ws. reprywatyzacji - dodał prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.
• Prok. Andrzej Szeliga powiedział natomiast, że przeprasza tych, którzy składali zawiadomienia ws. reprywatyzacji i musieli czekać przez kilka lat, aby ktokolwiek zajął się tymi sprawami.
"Analiza, która została przeprowadzona w prokuraturze warszawskiej, doprowadziła do podjęcia decyzji o prowadzeniu kilkudziesięciu kolejnych śledztw" - powiedział w środę Ziobro na konferencji prasowej.

Dodał, że przeanalizowano wszelkie sprawy wyłudzeń nieruchomości, w tym wielu dziesiątek kamienic w stolicy, które to sprawy w ostatnich latach "zamieciono pod dywan". "Śledztwa mają na celu przywrócić wiarę w sprawiedliwość" - powiedział. Wspomniał o ludziach, którzy byli wyrzucani na bruk z kamienic, często przez ludzi, którzy weszli w ich posiadanie - "do czego "tak naprawdę żadnego prawa posiadać nie powinni.

We wrześniu na polecenie Ziobry powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.

Rząd pracuje nad sprawą reprywatyzacji - powiedział w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Propozycja dotycząca tej kwestii powstała w Ministerstwie Sprawiedliwości - poinformował.

We wrześniu swój projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej złożyła Platforma Obywatelska. Projekt zakłada zakończenie handlu roszczeniami. O odszkodowania będą mogli domagać się tylko prawowici właściciele lub ich spadkobiercy.

"Dokonamy analizy wszystkich dotychczasowych postępowań zamiecionych pod dywan i będziemy je prowadzić. Będziemy konsekwentnie te śledztwa prowadzić, tak w Warszawie jak i we Wrocławiu, i je nadzorować" - powiedział Ziobro na konferencji prasowej.

Jak podkreślił, te sprawy wymagają rozległych czynności procesowych i operacyjnych, a także analiz dokumentów i powołania biegłych.

"Na pewno będziemy konsekwentnie te sprawy prowadzić tak aby przestępcy nie mieli spokojnego snu i aby te kamienice, jeżeli to będzie możliwe, wróciły do właścicieli czy do Skarbu Państwa i aby krzywda, która stała się lokatorom, wtedy kiedy będzie można ją wykazać, została naprawiona" - powiedział Ziobro.

Na konferencji prezentowano w materiałach prasowych "Mapę dzikiej prywatyzacji" w stolicy, która obejmuje adresy działek lub kamienic przy 56 ulicach. Jest wśród nich adres Noakowskiego 16, przy którym stoi kamienica odzyskana przez rodzinę prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Przy tym adresie na mapie zapisano: "fałszywe dokumenty, oszustwo, przekroczenie uprawnień przez urzędników".

13 postępowań prowadzonych przez prokuraturę wrocławską, 41 - przez warszawską

Prokurator krajowy sprecyzował, że śledztwa prowadzone przez wrocławskich śledczych dotyczą nieruchomości znajdujących się w sumie na 56 warszawskich ulicach. Dodał, że w części przypadków chodzi o kilka nieruchomości na jednej ulicy; jedna nieruchomość położona jest w Zakopanem.

"41 postępowań prowadzonych jest w ramach prokuratury regionalnej w Warszawie" - dodał. Zaznaczył zarazem, że do prokuratur wpłynęło dodatkowo 38 zawiadomień o dzikiej prywatyzacji - z tego 26 za pośrednictwem Prokuratury Krajowej a 12 innych prokuratur. "To wszystko nam daje liczbę ponad 100 postępowań na różnym etapie, które dotyczą reprywatyzacji w Warszawie" - sprecyzował.

"To jest olbrzymi problem i olbrzymia skala przestępczości, będziemy na bieżąco podejmować decyzje, aby sprawdzać kadrowo, personalnie, a także technicznie zespół wrocławski, a być może podejmiemy także inne decyzje, aby te postępowania były prowadzone w sposób rytmiczny, prawidłowy i żeby skutecznie ustalić prawdę materialną" - dodał.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.