PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewolucja w sądach. Prezydent proponuje nowy mechanizm wyboru członków KRS

  • PAP/AH    25 września 2017 - 17:33
Rewolucja w sądach. Prezydent proponuje nowy mechanizm wyboru członków KRS
Ponieważ nie ma zgody na zmianę konstytucji, proponuję, by w wypadku, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejny etapie każdy poseł mógł głosować tylko na jednego kandydata - oświadczył prezydent Andrzej Duda. Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda zaprezentował swoje projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Znalazły się w nich m.in. tzw. „skarga społeczna", Izba Dyscyplinarna dla sędziów Sądu Najwyższego. Po spotkaniu z klubami partyjnymi prezydent wycofał się jednak z ze zmian w KRS i zaproponował nowy mechanizm wyboru członków KRS
• Andrzej Duda przedstawił projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

• W projektach znalazła się m.in. tzw. „skarga społeczna", Izba Dyscyplinarna dla sędziów Sądu Najwyższego.

• Wśród postulatów znalazła się również propozycja zmiany konstytucji, która miała dać prawo do dokonywania wyboru członków KRS przez prezydenta w sytuacji, gdy nie uda się to Sejmowi.

• Po spotkaniu z klubami partyjnymi prezydent wycofał się jednak z ze zmian w KRS.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek m.in. o przygotowaniu projektu nowej ustawy o SN i jego głównych założeniach. 

Jak przypomina Kancelaria Prezydenta, głównym celem projektu jest odbudowanie zaufania pomiędzy obywatelami i organami wymiaru sprawiedliwości. Proponowane rozwiązania mają przede wszystkim zapewnić realizację zasady sprawiedliwości społecznej oraz transparentność działalności Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy ma być wzorem dobrej współpracy z obywatelami i przykładem włączania czynnika społecznego w działalność wymiaru sprawiedliwości.

Jako "podstawowe kierunki" zmiany wymieniono: wprowadzenie skargi nadzwyczajnej, czyli instytucji korygującej prawomocne orzeczenia sądowe; udział ławników - jako czynnika społecznego - w niektórych postępowaniach prowadzonych przed SN; zmianę struktury SN w związku z przyznaniem temu sądowi nowych kompetencji; zmiany dotyczące statusu sędziego SN; zwiększenie "efektywności postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych oraz włączenie do postępowań dyscyplinarnych osób niepochodzących z tych środowisk zawodowych".

Więcej: Ustawy o SN i KRS. Tak wygląda rewolucja Andrzeja Dudy

 

Nie będzie zmiany Konstytucji

Prezydent zaproponował również projekt zmiany w konstytucji. Miał on związek z propozycją zawartą w projekcie noweli ustawy o KRS, by w sytuacji, gdy Sejmowi nie uda się porozumieć co do wyboru członków KRS, to prezydent RP dokonywał tego wyboru.

Po spotkaniu z klubami partyjnymi prezydent wycofał się jednak ze zmian w KRS.

- Ponieważ nie ma zgody na zmianę konstytucji, proponuję, by w wypadku, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejny etapie każdy poseł mógł głosować tylko na jednego kandydata - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

- 3/5 jako zasada, jako tryb podstawowy. W przypadku, gdyby nie udało się w terminie wybrać w ten sposób sędziów do KRS, będzie włączał się drugi tryb, taki, że każdy poseł ma jeden głos - tłumaczył prezydent.

Jak ocenił, "to w efekcie będzie powodowało multipartyjny wybór członków KRS". "Taka propozycja będzie ostatecznie w moim projekcie zmiany ustawy o KRS" - powiedział prezydent.

Prezydent 24 lipca zawetował przygotowane przez posłów PiS: nową ustawę o Sądzie Najwyższym i nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, wytykając im m.in. niekonstytucyjność części przepisów. Zapowiedział wtedy, że w ciągu dwóch miesięcy przedstawi własne projekty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.