PARTNER PORTALU
 • BGK

Rewolucyjny pomysł prezydenta: Wprowadźmy dwukadencyjność i w 2018 r. zróbmy wybory do sejmu, senatu i samorządów w jednym dniu

 • Michał Nowak    1 lutego 2017 - 14:10
Rewolucyjny pomysł prezydenta: Wprowadźmy dwukadencyjność i w 2018 r. zróbmy wybory do sejmu, senatu i samorządów w jednym dniu
Janusz Kubicki jest prezydentem Zielonej Góry od 2006 r. (fot. UM Zielona Góra)

• Prezes PiS Jarosław Kaczyński chce ograniczenia kadencyjności wśród wójtów, burmistrzów i prezentów miast.

• Ma to wyeliminować rzekome patologie w strukturach samorządowych, gdzie niekiedy jedna osoba sprawuje władzę przez dziesiątki lat.

• Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki uważa, że takie same patologie mogą funkcjonować w Sejmie i Senacie. I jako apeluje o ograniczenie kadencji na każdym szczeblu władzy.
Prezydent Zielonej Góry podkreśla, że jest za wprowadzeniem kadencyjności w Polsce, ale miałaby ona dotyczyć zarówno wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jak i radnych, a także posłów i senatorów.

– O mnie, jako o samorządowcu, mówi się często, że stworzyłem sobie tutaj własne „księstwo”. Ja sądzę, że jeśli tak jest, to jedna osoba w Warszawie zrobiła sobie tam prawdziwe „królestwo”. Jeśli chcemy patrzeć na patologie władzy, to myślę, że kolega Misiewicz jest idealnym przykładem takiej patologii – mówi w rozmowie z Portalsamorządowy.pl Janusz Kubicki.

Prezydent Kubicki popiera pomysł przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, w którym społeczeństwo wypowie się na temat idei kadencyjności na każdym szczeblu władzy.

- Potrzeba nam szerszej dyskusji. Warto porozmawiać na temat zmian w samorządzie, ale też warto pomówić o innych rzeczach, które też są często obiektem dyskusji. Być może warto zlikwidować Senat? Być może warto wprowadzić okręgi jednomandatowe? Być może warto zmniejszyć liczbę posłów? Szczególnie, że często jest tak, że mieszkańcy nie znają parlamentarzystów. Jestem gotów przeprowadzić konkurs, żeby dowolny mieszkaniec wymienił wszystkich parlamentarzystów z woj. lubuskiego i założę się, że nie znajdę ani jednej takiej osoby – mówi Kubicki. 

Czytaj też: Europoseł: Wrzutki o ordynacji samorządowej to kompletny absurd

Pomysł przeprowadzenia referendum zrodził się 30 stycznia, podczas spotkania samorządowców w Łodzi. Odnosząc się do tego pomysłu, prezydent Zielonej Góry mówi o… wsparciu dla inicjatywy Jarosława Kaczyńskiego.

- W pewnym sensie wychodzimy naprzeciw temu, co mówi prezes Kaczyński. Sama zmiana prezydenta bez zmiany np. większości rady, która może pozostać ta sama, też nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ja popieram taką inicjatywę i myślę, że prezes też mnie poprze, żeby zmienić samorządowców, ale też Sejm i Senat. Jeśli zakłada się, że patologie są tam, gdzie ktoś siedzi długo, to chyba się nie mylę jeśli powiem, że w Sejmie też są takie patologie - mówi Kubicki.

- Jeżeli prezes uważa, że kadencyjność jest rozwiązaniem, które sprawi, że wszystkim będzie żyło się lepiej, no to chyba zawsze warto zaczynać od samego siebie. Byłby też dobrym przykładem dla mnie. Uwierzyłbym, że myśli o kadencyjności jako o czymś dobrym, a nie jako o próbie walki politycznej. To byłoby szczere z jego strony. Jeśli tego nie zrobi, to znaczy, że nie myśli o kadencyjności przez pryzmat tego, żeby było lepiej, tylko tego, żeby zdobyć jeszcze większą władzę niż posiada.

Czytaj też: Którzy prezydenci miast nie będą mogli walczyć o reelekcję?

Kubicki dodaje, że jest zwolennikiem jeszcze jednego pomysłu – żeby w 2018 roku skrócić kadencję Sejmu i Senatu. – Należałoby w 2018 roku wprowadzić kadencyjność na każdym szczeblu i przeprowadzić wybory w jednym dniu. Byłaby to i oszczędność pieniędzy, i od razu duża zmiana, czyli to, czego pan prezes oczekuje – kwituje prezydent Zielonej Góry.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (10)

 • płatnik, 2017-02-22 13:18:47

  Ja też jestem za jeśli dotyczyć to będzie wszystkich, bo wszyscy opłacani są z naszych pieniędzy i powinniśmy mieć prawo głosu w tej sprawie.
 • czesław, 2017-02-15 08:51:42

  Do obserwator: Popieram, jeżeli zmiany to powinny dotyczyć wszystkich szczebli władzy.
 • ekspert, 2017-02-09 15:00:40

  BRAWO! To jest dobry pomysł na normalną pracę...i efekty.