PARTNER PORTALU
  • BGK

RODO: Przeprowadzenie transmisji z wyborów może być nielegalne

  • bad    12 kwietnia 2018 - 19:15
RODO: Przeprowadzenie transmisji z wyborów może być nielegalne
Ciągle nie wiadomo, co z transmisją wyborów. Fot. pixabay

Zakres dostosowań Kodeksu wyborczego do przepisów o ochronie danych, w szczególności rozporządzenia RODO, „w praktyce może uniemożliwić zgodne z prawem o ochronie danych osobowych przeprowadzenie transmisji podczas wyborów” - informuje przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.
Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w sprawie wątpliwości, co do zgodności przepisów Kodeksu wyborczego dotyczących transmisji i nagrywania prac obwodowych komisji wyborczych z przepisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (tzw. RODO), które wejdzie w życie w dniu 25 maja 2018 r., przed wyborami samorządowymi.

Z odpowiedzi Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych jednoznacznie wynika, że przeprowadzenie transmisji z wyborów zgodnie z prawem o ochronie danych osobowych, może być niemożliwe.

Czytaj też: Czy gminy będą musiały kupować kamery do filmowania wyborów?

GIODO wskazuje, iż „nie kwestionując prawa do informacji publicznej wynikającego z Konstytucji RP, zauważyć należy, że rozwiązania ujęte w Kodeksie wyborczym wymagają dostosowania do przepisów o ochronie danych, w szczególności rozporządzenia 2016/679 (RODO).

We wniosku końcowym GIODO stwierdza, że „zakres dostosowań, ilość i waga ryzyk w praktyce mogą uniemożliwić zgodne z prawem o ochronie danych osobowych przeprowadzenie transmisji podczas wyborów”.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński informuje, że PKW dokonuje wobec tego analizy opinii Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i w najbliższym czasie zajmie stanowisko w tej sprawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.