PARTNER PORTALU
  • BGK

Rodzina 500 plus a opieka naprzemienna. Jak radzą sobie z tym MOPS-y?

  • Michał Nowak    29 kwietnia 2016 - 12:46
Rodzina 500 plus a opieka naprzemienna. Jak radzą sobie z tym MOPS-y?
Świadczenie przysługuje temu, kto sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem. W przypadku opieki naprzemiennej wysokość świadczenia jest dzielona proporcjonalnie do ilości dni (fot. mpips.pl)

Zasady udzielania świadczeń w ramach programu Rodzina 500 plus wydają się jasno ustalone. Problem pojawia się w momencie, gdy o świadczenie na dziecko starają się rodzice, którzy pełnią opiekę naprzemienną. Jak radzą sobie z tym MOPS-y?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jasno tłumaczy, że świadczenie 500 plus przysługuje temu rodzicowi, który sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem. Jest to wyraźnie zaznaczone w prawomocnym orzeczeniu sądu, gdy rodzice np. żyją w separacji.

Przeważnie sądy przyznają opiekę matce i Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, które zajmują się obsługą świadczeń 500 plus, mają na to potwierdzenie w wyroku.

Problem pojawia się w momencie, gdy oboje rodzice starają się o świadczenie wychowawcze na dziecko, choć żyją i opiekują się dzieckiem osobno. Wtedy mówimy o tzw. opiece naprzemiennej. Ministerstwo Rodziny tłumaczy, że: „Jeżeli rodzice sprawują zgodnie z planem wychowawczym orzeczonym przez sąd opiekę naprzemienną nad dzieckiem, wówczas świadczenie przysługuje im proporcjonalnie do czasu sprawowanej opieki”.

Czytaj też: Pieniądze z programu 500 plus to czynnik prorozwojowy dla gmin

Jak mówią urzędnicy MOPS, zazwyczaj w wyrokach sądu są oznaczone tylko prawa do widzeń, co nie jest równoznaczne z opieką. Sami wnioskujący zwracają też uwagę, że w wyrokach sądów funkcjonują różne pojęcia – jak „opieka naprzemienna” lub „opieka wspólna” – co rodzi dodatkowe komplikacje podczas ubiegania się o świadczenie. W takiej sytuacji MOPS uruchamia całą machinę proceduralną.

- Jeżeli oboje rodzice mówią, że mają opiekę naprzemienną, a nie ma na to potwierdzeń pod postacią wyroków, to my jako MOPS możemy przeprowadzić wywiad w rodzinie – tłumaczy Agnieszka Budzioch, zastępca kierownika Działu Świadczeń Rodzinnych w MOPS w Rudzie Śląskiej. - Jeśli wywiad nie pomoże, to możemy przeprowadzić rozprawę administracyjną, żeby się porozumieć między sobą i dowiedzieć, ile kto sprawuje w danym miesiącu opieki nad dzieckiem. Później na tej podstawie dzielimy świadczenia - dodaje.

Czytaj też: 500 zł na dziecko, wypłata pieniędzy i wnioski: Gdzie znaleźć informacje o programie?

Każdy MOPS sprawdza, czy osoba ubiegająca się o świadczenie faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Sytuacjom, w której dwóch opiekunów składa wniosek o świadczenie w dwóch różnych MOPS-ach, mają zapobiegać systemy elektroniczne, które sprawdzają adres zameldowania wnioskodawcy.

W ciągu niespełna miesiąca od uruchomienia programu Rodzina 500 plus, Polacy złożyli ponad 2 mln wniosków o świadczenia. Najwięcej na Mazowszu, a najmniej – w województwie opolskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Ms, 2016-05-09 13:29:18

    Do ms.:
  • ms., 2016-05-09 13:21:46

    Po otrzymaniu decyzji na rodzina 500+,to ile sie czeka na wyplate