PARTNER PORTALU
  • BGK

Rodzina 500 plus: Elżbieta Rafalska o pieczy zastępczej i lokalnym rynku pracy

  • MN    20 lutego 2017 - 16:05
Rodzina 500 plus: Elżbieta Rafalska o pieczy zastępczej i lokalnym rynku pracy
Elżbieta Rafalska, szefowa resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. (fot. Twitter)

• W poniedziałek (20 lutego) odbyły się kolejne spotkania kierownictwa resortu rodziny z samorządowcami i przedstawicielami ośrodków pomocy społecznej.

• W trakcie spotkań podsumowano m.in. dotychczasowe funkcjonowanie programu Rodzina 500 plus.

• Minister Elżbieta Rafalska wizytowała w woj. lubuskim, w którym - według wojewody - wzrosła liczba urodzeń od czasu wprowadzenia programu.
Podczas wizyty w Gorzowie Wielkopolskim minister Elżbieta Rafalska podkreśliła, że dzięki programowi Rodzina 500 plus poprawiła się jakość życia i sytuacja materialna rodzin w pieczy zastępczej. Ponad 48 tys. dzieci objętych tą formą opieki otrzymało wsparcie.

- Zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania pieczą zastępczą, którego nie było w ostatnim czasie. Jeśli rodzina wie, że poza zajmowaniem się dziećmi dodatkowo nie będzie się borykała z sytuacją materialną, wiązaniem końca z końcem, to sytuacja jest lepsza. Równocześnie zaobserwowaliśmy spadek liczby dzieci kierowanych do pieczy zastępczej, co wskazywałoby na to, że poprawia się sytuacja w ich biologicznych rodzinach – powiedziała minister.

Minister podkreśliła, że dotychczas nie odnotowano negatywnego wpływu programu 500 plus na lokalny rynek pracy.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak poinformował o wzroście urodzeń dzieci, co wynika z danych lubuskich szpitali. - Najbardziej optymistyczna informacja potwierdzająca działanie tego programu w tym zakresie, to jest to, że biorąc styczeń do stycznia mamy prawie 10 proc. wzrost urodzeń w woj. lubuskim - dodał wojewodaW województwie lubuskim w 2016 r. wsparciem w ramach programu Rodzina 500 Plus zostało objętych 51 proc. dzieci do 18 roku życia. Na wsi odsetek ten wynosił 56 proc., w gminach miejskich 47 proc., a w miejsko - wiejskich 53 proc.

Wiceminister Stanisław Szwed podczas wizyty w Krakowie powiedział, że z programu Rodzina 500 plus w Małopolsce skorzystało ponad 360 tys. dzieci. - Na program przeznaczyliśmy ponad 1 miliard 600 mln zł - powiedział wiceminister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.