PARTNER PORTALU
  • BGK

Rodzina 500 plus. Jedzenie zamiast pieniędzy

  • PAP/JL    22 sierpnia 2016 - 07:21
Rodzina 500 plus. Jedzenie zamiast pieniędzy

Dzieci z trzech podkarpackich gmin zamiast gotówki w ramach programu Rodzina 500 plus dostają jedzenie, książki i ubrania. Fot. Pixabay.com

26 dzieci z trzech podkarpackich gmin zamiast gotówki w ramach programu Rodzina 500 plus dostaje jedzenie, książki i ubrania.
To dlatego, że ich rodzice nie poradzili sobie z nagłym przypływem gotówki – informuje „Gazeta Wyborcza”.

W całym kraju podobne rozwiązanie zastosowano wobec 0,01 proc. dzieci objętych programem Rodzina 500 plus. Od 1 kwietnia do 1 lipca prowadzono 254 sprawy dotyczące zmiany formy wypłaty świadczenia wychowawczego z pieniężnej na rzeczową – podaje „Gazeta Wyborcza”, powołując się na dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Główne powody to alkoholizm, zaniedbywanie dzieci, niezaradność życiowa, marnotrawienie pieniędzy.

Możliwość zamiany świadczenia pieniężnego na formę bezgotówkową daje jednostkom wypłacającym świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Dzieje się tak, gdy urzędnicy stwierdzą, że pieniądze są wydawane niezgodnie z przeznaczeniem.

– Mamy wakacje, wielu przypadków zaniedbań wobec dzieci prawdopodobnie jeszcze nie zdiagnozowano. Od września może być więcej sygnałów od szkół – mówi Małgorzata Dankowska, dyrektor wydziału polityki społecznej w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Apeluje też, by sąsiedzi lub bliscy zgłaszali przypadki złego wykorzystania pomocy.

Donosy to na razie rzadkość. – Nie jest tak, że będziemy reagować na każdy, zabierając świadczenie w gotówce – zaznacza Lucyna Kaplińska, kierownik sekcji świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nisku. – Decyzje o zamianie świadczenia na bezgotówkowe podejmujemy tylko w najbardziej drastycznych przypadkach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.