PARTNER PORTALU
  • BGK

Rodzina 500 plus: po pierwszych dniach składania wniosków tłoku w urzędach nie ma

  • PAP/KDS    4 sierpnia 2017 - 16:19
Rodzina 500 plus: po pierwszych dniach składania wniosków tłoku w urzędach nie ma
Od 1 sierpnia rodziny, które nadal chcą otrzymywać wsparcie finansowe w ramach programu Rodzina 500 plus mogą składać wnioski (fot. pixabay.com)

Małopolski Urząd Wojewódzki podał najnowsze dane dotyczące programu Rodzina 500 plus. W sumie do blisko 380 tysięcy dzieci trafiło prawie 2,8 miliarda złotych. Od 1 sierpnia rodziny mogą składać wnioski o świadczenie na nowy okres rozliczeniowy. Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny podkreśla, że wszystko przebiega sprawnie.
• Od 1 sierpnia rodziny, które nadal chcą otrzymywać wsparcie finansowe w ramach programu Rodzina 500 plus mogą składać wnioski. 

• - Mamy informacje, że przyjmowanie wniosków przebiega bardzo spokojnie. Nie ma oblężenia ośrodków pomocy społecznej, czy punktów przyjmowania tych wniosków - mówiła w piątek (4 sierpnia) minister Elżbieta Rafalska. 

•  Piotr Ćwik, wojewoda małopolski podczas konferencji prasowej w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim podkreślał, że już można zobaczyć efekty Rodziny 500 plus.

- Program na pewno znacznie zmniejszył poziom ubóstwa i dał szansę na zorganizowanie wakacyjnego wyjazdu dla wielu rodzin. Spowodował, że pary częściej planują powiększenie rodziny. Wiele rodzin powtarza, że dzięki „500 plus” czują spokój i stabilizację – mówił wojewoda Ćwik.

W Małopolsce z programu korzysta blisko 380 tysięcy dzieci, do tej pory trafiło do nich prawie 2,8 miliarda złotych. 

Urzędnicy przypominają też, że od 1 sierpnia rodziny, które nadal chcą otrzymywać wsparcie z 500 plus powinny złożyć wniosek na nowy okres świadczeniowy. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że przyjmowanie wniosków przebiega spokojnie. Rodziny najczęściej wybierają drogę elektroniczną - od 1 sierpnia już ponad 130 tysięcy wniosków zgłoszono w ten sposób.

Przykładowo w województwie małopolskim tylko 1 sierpnia rodziny złożyły 7564 wnioski (w tym 4171 elektronicznie), zaś 2 sierpnia – 6 513 wniosków (w tym 2991 elektronicznie). Z kolei w województwie warmińsko-mazurskim do czwartku (3 sierpnia) rodzice złożyli 6923 wnioski, a blisko 62 proc. z nich złożono elektronicznie.

- Nie mamy zgłoszeń o problemach na poziomie systemów wykorzystywanych w gminach. Wręcz przeciwnie, mamy informacje, że przyjmowanie wniosków przebiega bardzo spokojnie. Nie ma oblężenia ośrodków pomocy społecznej, czy punktów przyjmowania tych wniosków - mówiła w piątek (4 sierpnia) w Olsztynie Rafalska.

Jej zdaniem spokój wynika m.in. z tego, że spora część rodzin przebywa jeszcze na urlopach. Jej zdaniem większego natężenia składania wniosków można spodziewać się po 15 sierpnia.

- Nie mamy sygnału o tłoku w urzędach, a ośrodki pomocy społecznej dobrze sobie radzą. Nie odnotowano też prób wyłudzania pieniędzy za wypełnienie wniosku – w podobnym tonie do szefowej resortu rodziny wypowiadał się Jacek Kowalczyk, dyrektor wydziału polityki społecznej MUW.

Co ważne dla samorządów, Rafalska stwierdziła, że już teraz można powiedzieć, że gminy sprawnie i dobrze organizacyjnie przygotowały się do obsługi tego zadania.

Urzędnicy przestrzegają też przed oszustami. Przypominają, że złożenie wniosku nie wiąże się z pobieraniem jakichkolwiek opłat. - Pojawiające się propozycje odpłatnej pomocy w wypełnianiu wniosków, fałszywe strony internetowe lub tzw. pośrednicy to zwyczajne nadużycia i oszustwa – przypomina dyrektor Kowalczyk.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.