PARTNER PORTALU
  • BGK

Rodzina 500 plus: Ponad 2 miliony wniosków w ciągu miesiąca

  • PAP/MN    28 kwietnia 2016 - 09:04
Rodzina 500 plus: Ponad 2 miliony wniosków w ciągu miesiąca

Program Rodzina 500 plus wystartował 1 kwietnia. O świadczenia 500 zł może się starać każdy, kto ma więcej niż jedno dziecko, oraz rodziny z jednym dzieckiem, ale spełniające określone kryteria zarobkowe. (fot. pixabay)

• Niespełna miesiąc po starcie programu Rodzina 500 plus złożono już ponad 2 mln wniosków o świadczenia na dzieci.
• O nowym rekordzie poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która w czwartek podsumowała pierwszy miesiąc funkcjonowania programu.
• Najwięcej wniosków złożono na Mazowszu, najmniej - w woj. opolskim.
- To naprawdę imponujący rezultat - oceniła Rafalska. - To ok. 75 proc. wniosków, na które liczymy -dodała.

Poinformowała również, że ok. 1,5 mln to wnioski złożone w gminach, a 472 tys. złożono online.

- Dotychczas wydano ponad 400 tys. decyzji o przyznaniu świadczenia i wypłacono już ponad 127 mln zł" - powiedziała minister. Dodała, że najwięcej wniosków złożono w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. - Tam też został skierowany największy strumień pieniędzy i wydanych zostało najwięcej decyzji - powiedziała.

Czytaj też: 500 zł na dziecko: 500 plus przez internet. Jak wypełnić wniosek przez bank?

Minister oceniła równocześnie, że największymi beneficjentami są rodziny wielodzietne. Podkreśliła, że już teraz widać "radykalną poprawę sytuacji tych rodzin".

Rodziny złożyły ponad 1 milion 546 tysięcy wniosków w formie papierowej o wsparcie z programu 500 plus. Do tej liczby trzeba doliczyć ponad 472 tysiące wniosków elektronicznych - podał resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Do tej pory najwięcej rodzin ubiega się o wsparcie z Mazowsza - ponad 287 tysięcy wniosków. Na drugim miejscu znalazł się Śląsk, gdzie w sumie złożono ponad 214 tysięcy wniosków, z czego ponad 151 tysięcy papierowych i 62,6 tysięcy online. Z kolei do urzędów wielkopolskich w porównaniu ze Śląskiem wpłynęło więcej wniosków papierowych, bo ponad 156 tysięcy, ale tu mniej rodzin skorzystało z wersji elektronicznej - 45,8 tys.

Najmniej wniosków złożono w województwie opolskim - ponad 41 tysięcy.

Czytaj też: 500 zł na dziecko, kryteria i wnioski. Jak dostać świadczenie?

Program "Rodzina 500 plus" ruszył 1 kwietnia. Zgodnie z jego zapisami świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacane jest na każde drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze. Wnioski można składać m.in. w urzędach i przez internet. Dotychczas wpłynęło już ich ponad 2 mln (przy 2,7 mln uprawnionych rodzin).

Na złożenie pierwszego wniosku 500 plus są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.