PARTNER PORTALU
  • BGK

Rodzina 500 plus. Wnioski do 1 lipca

  • PAP/JL    27 czerwca 2016 - 07:25
Rodzina 500 plus. Wnioski do 1 lipca
Warto złożyć wniosek o pieniądze z programu Rodzina 500 plus do 1 lipca, bo otrzymamy wówczas świadczenie za kwiecień, maj i czerwiec. Fot. Pixabay.com

Warto złożyć wniosek o 500 plus do 1 lipca, bo otrzymamy wówczas świadczenie za kwiecień, maj i czerwiec.
– 1 lipca to ostatni dzień, w którym można złożyć wniosek, by otrzymać świadczenie z wyrównaniem za te trzy miesiące – podkreśla minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Oczywiście możemy składać wnioski na bieżąco, w każdym następnym miesiącu, ale termin będzie dotyczył danego miesiąca i wypłata będzie za jeden miesiąc, nie będzie z wyrównaniem”.

Czytaj też: Jak złożyć wniosek w programie Rodzina 500 plus

Przypomina, że program Rodzina 500 plus cały czas obowiązuje, wnioski można składać – jeśli ktoś nie złożył w kwietniu, maju, czerwcu – także później, ale świadczenie będzie wówczas wypłacane już bez wyrównania.

– Sytuacja rodzinna się zmienia, jedne dzieci kończą 18 lat, przychodzą na świat nowe dzieci i wtedy składamy wnioski na bieżąco. Jeśli ktoś złoży wniosek do 10., to otrzyma decyzję i świadczenie do końca danego miesiąca – wyjaśnia Rafalska.

Jak podkreśla, wnioski składa się raz w roku. Gdy wniosek jest rozpatrzony i zostanie wydana decyzja, to obowiązuje ona do 30 września 2017 r. Licząc od 1 kwietnia, to jest półtora roku. Przez ten czas pieniądze są przekazywane beneficjentom programu, bez konieczności składania kolejnych wniosków.

Dotąd złożono już ponad 2,5 mln wniosków o świadczenie 500 plus. Szacowano, że uprawnionych jest 2,7 mln rodzin, jednak resort spodziewał się, że wniosków będzie więcej – niektórzy popełnili błędy i składali wnioski powtórnie, wnioskowali również nieuprawnieni.

Wydano ok. 1,6 mln decyzji, wypłacono ok. 4,5 mln świadczeń na ponad 2,23 mld zł.

Na mocy działającego od 1 kwietnia programu świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), wsparcie przysługuje także na pierwsze dziecko. Świadczenia wypłacane są przez samorządy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.