PARTNER PORTALU
 • BGK

Rodzina 500 Plus: Wstrzymanie wypłaty pieniędzy tylko w wyjątkowych sytuacjach

 • aw    16 czerwca 2016 - 17:11
Rodzina 500 Plus: Wstrzymanie wypłaty pieniędzy tylko w wyjątkowych sytuacjach

Fakt, iż dana rodzina posiada jakieś zaległości, np. w płatności czynszu za mieszkanie, nie stanowi samoistnej przesłanki do zastosowania takiej formy rzeczowej wypłaty świadczenia wychowawczego (fot.fotolia)

• MRPiPS przypomina jaki jest cel świadczenia wychowawczego. Podkreśla, że ewentualna ingerencja w funkcjonowanie danej rodziny, może nastąpić tylko w wyjątkowych, kryzysowych sytuacjach.
• W przypadku marnotrawienia świadczenia wychowawczego, organ wypłacający może zamienić jego wypłatę pieniężną na pomoc niepieniężną lub sfinansować bezpośrednio pewne usługi dla rodziny.
• Gmina czy ośrodek pomocy, nie może jednak z góry zakładać, że rodzina wyda pieniądze otrzymane na dzieci niezgodnie z przeznaczeniem.
Po doniesieniach medialnych i wystąpieniach polityków, którzy alarmowali, że wzrosła liczba interwencji domowych od czasów wprowadzenia 500 plus, MRPiPS wydało komunikat, w którym przypomina o celach i zasadach pomocy jaką są świadczenia wychowawcze.

500+ nie tylko w gotówce do ręki

Jak podaje resort rodziny, pracy i polityki społecznej, cel świadczenia wychowawczego wskazany jest w art. 4 ust. 1 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci i jest to częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nimi zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Ustawa ta zawiera możliwe do zastosowania w nadzwyczajnych, wyjątkowych sytuacjach, mechanizmy zapobiegające marnotrawieniu świadczenia wychowawczego lub wydatkowaniu świadczenia niezgodniez jego celem. Rozwiązania te określa art. 9 ww. ustawy, zgodnie z którym,w przypadku gdy osoba uprawniona do świadczenia wychowawczego marnotrawi wypłacane jej świadczenie wychowawcze lub wydatkuje je niezgodnie z celem, organ właściwy przekazuje należne osobie świadczenie wychowawcze w całości lub w części w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług.

W przypadku marnotrawienia świadczenia wychowawczego, organ wypłacający to świadczenie może zatem zamienić jego wypłatę pieniężną na pomoc nie tylko w formie rzeczowej, tj. np. żywność, ubrania, lekarstwa, itp., ale także na pomoc rodzinie w formie opłacania usług, tj. np. opłacanie kursów językowych, żłobka, przedszkola, basenu, teatru, kosztów internatu, wykupienie obiadów, czy czynszu, itp.

Kiedy można odebrać świadczenie pieniężne?

- W przypadku posiadania przez gminny organ właściwy wypłacający świadczenie wychowawcze, informacji lub sygnałów o marnotrawieniu świadczenia wychowawczego lub wydatkowania niezgodnie z przeznaczeniem, w celu ustalenia faktycznej sytuacji danej rodziny, u takiej rodziny, zgodnie z art. 15 ww. ustawy, może zostać przeprowadzony przez pracownika socjalnego rodzinny wywiad środowiskowy - informuje resort.

Zaś uniemożliwienie, na etapie wypłacania świadczenia wychowawczego, przeprowadzenia ww. rodzinnego wywiadu środowiskowego lub nieudzielenia podczas tego wywiadu wyjaśnień, co do okoliczności objętych wywiadem, powoduje wstrzymanie wypłaty świadczenia.

W przypadku potwierdzenia faktu marnotrawienia świadczenia wychowawczego lub wydatkowania niezgodnie z celem, powyższe rozwiązania pozwalają gminnemu organowi właściwemu, w każdej, konkretnej, indywidualnej sprawie, określić, jaka forma niepieniężna realizacji świadczenia wychowawczego będzie najbardziej właściwa dla danej rodziny.

MRPiPS jednak podkreśla, że w świetle powyższych regulacji, organ przyznający/wypłacający świadczenie wychowawcze, nie może z góry założyć, jeszcze przed pierwszą wypłatą przyznanego świadczenia, że dana rodzina będzie wypłacane środki marnotrawiła i w związku z tym dokonać od razu zmiany formy wypłaty z pieniężnej na formę rzeczową lub opłacenie usług.

- W związku z powyższym, w przypadku gdy w stosunku do danej rodziny nie zostało stwierdzone/ustalone, iż ma miejsce marnotrawienie lub wydatkowanie niezgodnie z przeznaczeniem wypłaconego w formie pieniężnej świadczenia wychowawczego, działaniem sprzecznym z obowiązującymi, ww. przepisami, jest działanie gminnego organu właściwego polegające np. na automatycznej zamianie formy pieniężnej wypłaty świadczenia wychowawczego na formę niepieniężną - np. opłacanie zaległości czynszowych- czytamy w ministerialnym komunikacie.

Fakt, iż dana rodzina posiada jakieś zaległości, np. w płatności czynszu za mieszkanie, nie stanowi samoistnej przesłanki do zastosowania takiej formy rzeczowej wypłaty świadczenia wychowawczego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (5)

 • Rex Kelvin, 2017-07-23 04:44:51

  Cześć, Jesteśmy tu po raz kolejny, aby kupić nerki dla naszych pacjentów i zgodzili się zapłacić dobrą sumę pieniędzy wszystkim, którzy chcą ofiarować nerki, aby je uratować i tak Jeśli jesteś zainteresowany byciem dawcą lub chcesz uratować życie, Musisz napisz do nas e-mail poniżej. Jest to o...kazja, aby być bogatym w porządku, zapewniamy i gwarantujemy 100% bezpieczną transakcję z nami, wszystko odbywa się zgodnie z prawem prowadzącym dawców nerki. Więc marnuj więcej czasu, uprzejmie napisz do nas na irruaspecialisthospital20@gmail.com Szpital Specjalistyczny Irrua.  rozwiń
 • Kikaniunia , 2017-05-17 17:33:20

  U nas można stracić świadczenia nie pijąc. Wystarczy donos. Jeśli okaże się że z tych pieniędzy opłacane były rachunki i kupowana żywność, świadczenie zabierają. Wg naszego mopsu kasa ta ma być w całości wydawana TYLKO NA DZIECI
 • monika, 2017-01-27 21:57:52

  jak to możliwe że zabierają mi prawie 500 złotych z 500+ .za to że urzędniczki z gopsu inowrocław nie policzyli mi dochodów do świadczeń rodzinnych i przez pomyłkę urzędasów zabierają te pieniądze ktoś może mi pomóc