PARTNER PORTALU
  • BGK

Rośnie liczba cudzoziemców z prawem pobytu w Polsce. Już ponad 300 tys. osób

  • PAP/KDS    11 lipca 2017 - 13:03
Rośnie liczba cudzoziemców z prawem pobytu w Polsce. Już ponad 300 tys. osób
Rośnie liczba cudzoziemców, którzy posiadają ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce (fot. shutterstock)

Liczba cudzoziemców w Polsce, którzy mają pozwolenia na pobyt w Polsce przekroczyła 300 tys. - wynika z najnowszych danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Najwięcej decyzji wydał wojewoda mazowiecki - 100 tys., najmniej jest ich w woj. świętokrzyskim - 3,5 tys.
Jak podkreśla Jakub Dudziak z UdSC, dane te nie uwzględniają osób przebywających w Polsce na podstawie wiz. Cudzoziemcom, chcącym osiedlić się i zalegalizować swój pobyt w Polsce (przez okres dłuższy niż zezwala na to wiza), urzędy wojewódzkie wydają dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. Najczęściej jest to karta pobytu lub dokumenty wydawane obywatelom Unii Europejskiej i ich rodzinom.

Najnowsze dane pokazują, że najwięcej takich pozwoleń wydał wojewoda mazowiecki. Od 2014 r. liczba cudzoziemców w województwie mazowieckim, którzy posiadają ważne dokumenty uprawniające do pobytu m.in. zezwolenia na pobyt czasowy lub stały wzrosła dwukrotnie. Zdecydowanie najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy (36 tys. osób).

Kolejnymi najbardziej licznymi grupami na Mazowszu są obywatele Wietnamu (9,5 tys.), Chin (6 tys.), Białorusi (5,5 tys.), Indii (3,5 tys.), Rosji (3 tys.), Francji (2,7 tys.), Wielkiej Brytanii (2 tys.), Niemiec (2 tys.) oraz Turcji (1,7 tys.)

Ponad połowa cudzoziemców w województwie mazowieckim posiadających zezwolenia na pobyt to osoby młode (w wielu 20-39 lat). Co czwarty (26 proc.) ma od 40 do 59 lat, a 14 proc. to osoby poniżej 20 roku życia. Nieznacznie przeważają mężczyźni - 57 tys. osób, w porównaniu do 43 tys. kobiet.

Wśród najpopularniejszych typów pozwoleń dominują zezwolenia na pobyt czasowy - 55 proc., pobyt stały - 20 proc. oraz zarejestrowany pobyt obywatela UE - 17 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2017-07-11 16:19:10

    Jak zawsze kłamiecie, Ukraińców jest już1,5 mln, a Rosjan 460 tys.Razem tylko w tym roku przyjedzie do Polski 2 mln emigrantów zarobkowych! Jesteśmy drugim po Niemczech kraju, który przyjął najwięcej uchodźców, w tym ekonomicznych!