PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczął się ponowny proces byłego prezydenta Olsztyna

  • PAP/MIW    24 października 2017 - 12:49
Rozpoczął się ponowny proces byłego prezydenta Olsztyna
Sądy zajmują się sprawą byłego prezydenta Olsztyna od 2011 roku. (fot. pixabay.com)

Przed Sądem Rejonowym w Olsztynie rozpoczął się we wtorek (24.10) ponowny proces byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego, oskarżonego o zgwałcenie urzędniczki. Proces z uwagi na charakter sprawy toczy się za zamkniętymi drzwiami.
• W 2015 r. Sąd Rejonowy w Ostródzie skazał Małkowskiego na 5 lat więzienia oraz zakazał mu przez 6 lat sprawowania kierowniczych stanowisk w jednostkach samorządu terytorialnego.

• Po rozpatrzeniu apelacji złożonych przez prokuraturę i obrońcę Małkowskiego, Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił wyrok skazujący byłego prezydenta w części dotyczącej gwałtu i usiłowania gwałtu.

• Sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenie przez Sąd Rejonowy w Ostródzie. Ten przekazał sprawę Sądowi Rejonowemu w Olsztynie.

 

 

Przed procesem Małkowski, który nie przyznaje się do winy (godzi się na podawanie nazwiska) powiedział, że jego "mocną stroną w całej sprawie jest prawda".

- Cały czas mówię prawdę, to co się naprawdę wydarzyło, nie mam nic nowego do powiedzenia, ja nie kombinuję. Na sali sądowej na wszystkie pytania będą odpowiadał zarówno prokuratora, sądu jak i swego obrońcy. Nie będę unikał odpowiedzi na żadne pytanie, bo ja nie mam nic do ukrycia - podkreślił.

Prokurator Iwona Kruszewska, która w postępowaniu sądowym występuje w imieniu Prokuratury Okręgowej w Białymstoku podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że sprawa będzie toczyć się od początku, ale w okrojonym zakresie - zgodnie ze wskazówkami Sądu Okręgowego w Elblągu, który uchylił poprzedni skazujący Małkowskiego wyrok, wydany przez Sąd Rejonowy w Ostródzie.

Pytana, dlaczego proces tak długo trwa odpowiedziała, że sprawa jest trudna, bo obyczajowa i dotyczy wrażliwej sfery życia.

- Nie oceniałabym tego w kategorii przewlekłości postępowania sądowego, ani w kategorii słabości materiału dowodowego. Oceniam to w kategorii trudności sprawy. Zgromadzono ogrom materiału dowodowego a przed sądem obowiązuje zasada bezpośredniości - sąd jest zobowiązany przeprowadzić wszystkie dowody, zapoznać się z nimi i ocenić w postępowaniu - wyjaśniła prokurator.

W 2015 r. Sąd Rejonowy w Ostródzie, po czteroletnim procesie, skazał Małkowskiego na 5 lat więzienia oraz zakazał mu przez 6 lat sprawowania kierowniczych stanowisk w jednostkach samorządu terytorialnego. Małkowski został wówczas uznany za winnego zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży oraz jej molestowania - przy czym w ocenie sądu - czynów tych miał się dopuścić, wykorzystując relację zależności.

Czytaj : Czesław Małkowski, Olsztyn, były prezydent złożył apelację od wyroku skazującego za gwałt

Po rozpatrzeniu apelacji złożonych przez prokuraturę i obrońcę Małkowskiego, Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił wyrok skazujący byłego prezydenta w części dotyczącej gwałtu i usiłowania gwałtu i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenie przez Sąd Rejonowy w Ostródzie. Ten przekazał sprawę Sądowi Rejonowemu w Olsztynie.

Czesław Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 r., przez prawie dwie kadencje - do 2008 r., gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym po wybuchu tzw. seksafery w ratuszu. Mimo toczącego się śledztwa, a potem nierozstrzygniętej sprawy przed ostródzkim sądem, Małkowski dwukrotnie (w wyborach samorządowych w 2010 r. i 2014 r.) kandydował na urząd prezydenta Olsztyna. Za każdym razem przegrywał nieznacznie w II turze z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem. Zdobył natomiast mandat radnego, który nadal sprawuje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Fakt, 2017-10-27 10:00:57

    Mam poważne i uzasadnione obiekcje co do bezstronności Prokuratury w Białymstoku.