PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozprawa ws. prezydenta Gdańska odwołana

  • pt/pap    14 września 2016 - 15:44
Rozprawa ws. prezydenta Gdańska odwołana
W marcu 2016 r. Sąd Rejonowy w Gdańsku warunkowo umorzył postępowanie przeciwko Adamowiczowi w tej sprawie (fot.gdansk.pl)

• Na wniosek prokuratury Sąd Okręgowy w Gdańsku odwołał rozprawę odwoławczą w procesie prezydenta miasta Pawła Adamowicza ws. nieprawdziwych danych w jego oświadczeniach majątkowych.
• Śledczy wystąpili też o zwrot sprawy w celu uzupełnienia śledztwa.
Jak poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku Tomasz Adamski, prokuratura pismem z ubiegłego tygodnia, które wpłynęło do sądu we wtorek, wniosła o zwrócenie jej całej sprawy w celu uzupełnienia śledztwa.

Ponadto, w kolejnym piśmie prokuratura wniosła o odroczenie zaplanowanej na czwartek rozprawy odwoławczej do czasu rozpatrzenia przez sąd wcześniejszego wniosku.

"Na posiedzeniu niejawnym w środę Sąd Okręgowy nie uwzględnił wniosku prokuratora o przekazanie sprawy w celu uzupełnienia śledztwa. Nowego terminu rozprawy odwoławczej na razie nie ma" - poinformował Adamski.

Oświadczenia majątkowe

Samorządowiec z Platformy Obywatelskiej w swoich oświadczeniach majątkowych z lat 2010-2012 podał nieprawdziwe informacje. Posiadając już pięć mieszkań i dwie działki, Adamowicz nie wpisał bowiem do oświadczeń dwóch kolejnych zakupionych lokali mieszkalnych, w jego oświadczeniach nie zgadzały się też dane dotyczące zgromadzonych oszczędności.

W marcu 2016 r. Sąd Rejonowy w Gdańsku warunkowo umorzył postępowanie przeciwko Adamowiczowi w tej sprawie. Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania na okres dwóch lat próby oraz zasądzenia od prezydenta Gdańska świadczenia w wysokości 40 tys. zł złożyła w grudniu 2015 r. prowadząca śledztwo w tej sprawie Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu.

Sąd Rejonowy w Gdańsku, umarzając warunkowo postępowanie na okres dwóch lat, uznał, że wina i społeczna szkodliwość zarzucanych prezydentowi czynów nie są znaczne, a także nie ma podstaw do uznania, że działał on z zamiarem bezpośrednim popełnienia przestępstwa. Zasądził od Adamowicza 40 tys. zł na cele społeczne. W przypadku warunkowego umorzenia postępowania, sąd przesądza winę sprawcy. Orzeczenie jest też wpisane do Krajowego Rejestru Karnego.

Polecenie złożenia apelacji na niekorzyść Adamowicza wydał jednak poznańskim prokuratorom dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej uznając, że wcześniejszy wniosek o warunkowe umorzenie postępowania opierał się na błędnej ocenie stopnia zawinienia i społecznej szkodliwości czynów zarzucanych prezydentowi Gdańska.

Adamowicz tłumaczy

Zgodnie z tym poleceniem Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu złożył w maju do Sądu Okręgowego w Gdańsku odwołanie od postanowienia sądu niższej instancji.

Adamowicz tłumaczył, że się pomylił, a później powielał błąd w paru kolejnych oświadczeniach. Podkreślał też, że pomyłka miała charakter mechaniczny i popełnił ją nieświadomie.

50-letni polityk Platformy Obywatelskiej rządzi Gdańskiem od 1998 r.

O możliwości popełnienia przez prezydenta Gdańska przestępstwa związanego ze składanymi przez niego oświadczeniami majątkowymi Prokuraturę Generalną zawiadomiło w 2013 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne. Prokurator generalny przekazał to zawiadomienie do poznańskiej prokuratury apelacyjnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.