PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozprawa ws. wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia odroczona

  • aw/PAP    25 października 2017 - 12:13
Rozprawa ws. wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia odroczona
Radosława Witkowskiego nie było na rozprawie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym (for. arch.)

Witkowski wielokrotnie podkreślał, że działania CBA oraz wojewody mają charakter polityczny
• Sąd odroczył w środę (25 października) rozprawę dot. skargi prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego na zarządzenie wojewody ws. stwierdzenia wygaśnięcia prezydenckiego mandatu.

• Zmiana terminu rozprawy była efektem wniosku pełnomocnika Witkowskiego o wyłączenie przewodniczącego składu orzekającego.

• Sprawa wygaszenia mandatu prezydenta Radomia wiąże się z wnioskiem CBA.

 

Radosława Witkowskiego nie było na rozprawie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Radomiu. Reprezentował go mec. Michał Królikowski, który złożył wniosek o wyłączenie przewodniczącego składu Marka Wroczyńskiego.

"Czynię to z potrzeby, by to postępowanie cieszyło się przymiotem dostatecznej bezstronności orzekającego sądu" - powiedział Królikowski.

Mecenas zwrócił uwagę na wcześniejsze wypowiedzi dla mediów sędziego Wroczyńskiego. Sędzia miał stwierdzić, że ze względu na duże zainteresowanie sprawą jej rozpatrzenie może nastąpić jeszcze w październiku lub na przełomie października i listopada. Czyli - zdaniem Królikowskiego - szybciej niż inne sprawy.

Według niego, na środowej wokandzie pomiędzy skargą o najpóźniejszym wpływie z 5 lipca a skargą Witkowskiego z 28 lipca - jak wynika z sygnatur - wpłynęło aż 150 innych spraw. "Świadczy to o potraktowaniu prezydenta Witkowskiego w sposób odmienny, czy też naruszający wprost zasady równego dostępu do wymiaru sprawiedliwości innych obywateli, które skarżą się na decyzje dotyczące ich praw i obowiązków" - zaznaczył Królikowski.

Mecenas podkreślił, że wnosząc wniosek o wyłączenie przewodniczącego składu orzekającego chce zwrócić uwagę na okoliczności, które "wywołują dostatecznie uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności orzekającego składu i poddać tę wątpliwość ocenie sądu".

Jeden z pełnomocników wojewody Sebastian Oraniec tłumaczył, że sprawy, których przedmiotem jest kwestia zarządzeń zastępczych, działalności wojewody w zakresie szeroko rozumianego nadzoru są zwykle rozpatrywane szybciej. "Wnika to z tego, że dotyczą najczęściej aktów czy czynności, które mają skutek na prawa i obowiązki wielu spraw, a nie tylko jednego podmiotu" - stwierdził radca prawny.

Królikowski nie zgodził się z tą tezą. "Tutaj mamy do czynienia z orzeczeniem zastępczym, które dotyczy praw i obowiązków jednej osób" - odparł.

Pełnomocnik prezydenta miasta był pytany przez dziennikarzy, czy nie obawia się komentarzy, że złożony przez niego wniosek jest próbą przedłużenia procedury sądowej. "Jestem przyzwyczajony do tego, że komentarze mają często mało wspólnego z rzeczywistością" - odpowiedział Królikowski.

Sędzia Wroczyński zapowiedział, że złoży oświadczenie dotyczące swojego stanowiska w sprawie złożonego wniosku, które rozpatrzy inny skład orzekający. Następnie zostanie wyznaczony kolejny termin rozprawy.

Sprawa wygaszenia mandatu prezydenta Radomia wiąże się z wnioskiem CBA. Według funkcjonariuszy Biura Radosław Witkowski, wbrew zakazowi wynikającemu z przepisów tzw. ustawy antykorupcyjnej, przez cztery miesiące 2015 r. zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy, w której - zdaniem CBA - udział Skarbu Państwa nie przekraczał 50 proc. liczby akcji. Stanowisko CBA podzielił wojewoda mazowiecki i na tej podstawie wydał zarządzenie zastępcze w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.