PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozstrzygnęły się losy radnych i wójta Przeciszowa. Mogli stracić stanowiska przez budowę kopalni

  • MIW    29 lutego 2016 - 11:06
Rozstrzygnęły się losy radnych i wójta Przeciszowa. Mogli stracić stanowiska przez budowę kopalni
Za wydobycie węgla w Przeciszowie tamtejsze władze nie zapłacą utratą stanowisk. (Fot. : www.msp.gov.pl).

• Wyniki referendum nie są wiążące ze względu na zbyt małą liczbę głosujących.
• Władze Przeciszowa chciano odwołać za zgodę na budowę kopalni przez firmę Kopex.
• Przeciwnicy inwestycji twierdzą, że jej skutkiem będą szkody górnicze.
Znamy już wyniki referendum w sprawie odwołania wójta i rady gminy Przeciszów. Odbyło się ono w niedzielę 28 lutego. Zaskoczenia nie było – większość z tych, którzy pojawili się przy urnach zagłosowało za odwołaniem. Nie było ich jednak wystarczająco wielu, aby wyniki referendum stały się wiążące. Innymi słowy ani wójt, ani radni nie stracą swych stanowisk.

Inicjatorami przeprowadzenia referendum byli przeciwnicy budowy na terenie gminy Przeciszów kopalni. Taki właśnie zakład chce tu postawić katowicka firma Kopex. Władze gminy dały dla tej inwestycji zielone światło, ale część mieszkańców jest zdecydowanie przeciwna budowie obawiając się negatywnych skutków działalności kopalni – szkód górniczych, wzmożonego ruchu samochodów ciężarowych, zapylenia i hałasu.

O wynikach niedzielnego referendum poinformował serwis oswiecim.online.pl – za odwołaniem rady zagłosowało 767 osób, natomiast za odwołaniem wójta 766. W sumie wydano 810 kart do głosowania. Tyle, że aby referendum było wiążące do urn musiałoby pójść co najmniej 3/5 liczby osób biorących udział w wyborze odwoływanych organów. W tym przypadku musiałoby to być odpowiednio: 1708,2 w głosowaniu za odwołaniem rady gminy (w wyborach w roku 2014 udział wzięło 2847 osób) i 1819,8 w głosowaniu za odwołaniem wójta (w wyborach z roku 2014 udział wzięło 3033 osób).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.