PARTNER PORTALU
  • BGK

RPO krytycznie o strażach miejskich

  • PAP/JL    22 lutego 2016 - 09:23
RPO krytycznie o strażach miejskich
Rzecznik praw obywatelskim Adam Bodnar uważa, że funkcjonariusze straży miejskich powinni być lepiej przeszkoleni. Fot. RPO.gov.pl

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar spotkał się 20 lutego w Kielcach z przedstawicielami organizacji pozarządowych.
Uczestnicy kieleckiego spotkania pytali rzecznika m.in. o opinię na temat funkcjonowania straży miejskich i kwestię nadużywania kompetencji przez jej funkcjonariuszy – szczególnie środków przymusu bezpośredniego.

Bodnar przywołał ubiegłoroczny raport resortu spraw wewnętrznych dotyczący sposobów stosowania takich środków, określonych przepisami odpowiedniej ustawy.

Jak mówił, z dokumentu wynika, że formacją najbardziej niedouczoną i najsłabszą w tym zakresie, jest straż miejska.

– Ma daleko posunięte uprawnienia, co do środków interwencji, a ponieważ jest rekrutowana na poziomie lokalnym i nie ma formacji ogólnokrajowej, to nie ma nadzoru technicznego i merytorycznego nad jej funkcjonowaniem – uważa Adam Bodnar.

Jego biuro dopyta resort, czy nie należy lepiej zadbać o przeszkolenie funkcjonariuszy straży miejskich i bardziej kontrolować stosowanie przez nich środków przymusu bezpośredniego.

Reprezentant Centrum Wolontariatu pytał o problem podejmowania inicjatywy uchwałodawczej przez mieszkańców w Kielcach. Jak mówił, formalnie jest taka możliwość, ale nie ma przepisów, które by precyzowały, jak to zrobić, a to ogranicza inicjatywę społeczną.

W ocenie Bodnara, można starać się zmienić odpowiednie przepisy w ustawie o samorządzie gminnym lub próbować zastosować przyjętą w ubiegłych roku ustawę o petycjach, która nakazuje odpowiednimi terminami rozpoznanie sprawy przez organ, do którego się zwracamy.

Kilku uczestników miało też wątpliwości dotyczące tzw. wyroków nakazowych, wydawanych przy wykroczeniach, m.in. mandatach (najczęściej z karą grzywny). Pytali, czy nie są one nadużywane w orzecznictwie sądowym.

Bodnar przypomniał, że od takiego wyroku można wnieść sprzeciw, który powoduje skasowanie wyroku, a cała sprawa jest wówczas przekazywana do merytorycznego rozpoznania przed sądem.

– Myślę, że wyroki nakazowe mają sens. Zdecydowana większość osób godzi się z karami i ich nie kwestionuje. A wniesienie sprzeciwu, gwarantuje potem rozpatrzenie spraw przez sądy dwóch instancji. To się mieści w standardach i było wielokrotnie przedmiotem refleksji Trybunału Konstytucyjnego – ocenia rzecznik.

Adam Bodnar zadeklarował też zbadanie sprawy umieszczania w szpitalnych oddziałach psychiatrycznych młodych osób, przebywających wcześniej w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych. Jedna z kobiet sugerowała, że są tam one traktowane często w sposób niezgodny z prawami człowieka.

Przedstawiciel organizacji wspierającej osoby z niepełnosprawnościami zwrócił uwagę na problem braku kontroli jakości szkoleń zawodowych i staży, odbywanych przez takie osoby. Podkreślił, że często nie nabywają one odpowiednich umiejętności – organizatorzy zajęć czy staży nie dbają o ich odpowiedni poziom – a osoby z niepełnosprawnościami nie mogą potem ich wykorzystać na rynku pracy.

Kolejne konsultacje regionalne z rzecznikiem praw obywatelskich odbędą się m.in. w województwach: podkarpackim, lubuskim i opolskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.