PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruch Obrony Polskiej Samorządności na Podkarpaciu

  • PAP/jm    11 lutego 2017 - 14:28
Ruch Obrony Polskiej Samorządności na Podkarpaciu
Mieczysław Kasprzak, lider PSL na Podkarpaciu. (fot. Facebook/Mieczysław Kasprzak)

- Ruch Obrony Polskiej Samorządności w województwie podkarpackim został zainaugurowany – poinformował w sobotę (11 lutego) lider podkarpackich ludowców Mieczysław Kasprzak.
Na konferencji prasowej ocenił, że w ciągu ostatnich miesięcy samorząd w Polsce "został rozerwany na drobne części".

- Odebrano mu kompetencje, odebrano uprawnienia, ograniczono środki finansowe. Ten niepokój widoczny jest w całej Polsce, w wielu regionach kraju takie ruchy, stowarzyszenia polskiej samorządności powstają. Dzisiaj u nas na Podkarpaciu zainaugurowaliśmy powołanie podkarpackiego Ruchu Obrony Polskiej Samorządności - powiedział Kasprzak.

Dodał, że wszystkie samorządy są w jednakowym stopniu "rozdzierane", ale najbardziej - jego zdaniem - samorząd lokalny, terytorialny.

Czytaj też: Samorządowcy utworzyli Ruch Obrony Polskiej Samorządności

- Odebrano kompetencje jeżeli chodzi o oświatę. Dzisiaj o tym, jak będzie wyglądała sieć szkół, kto będzie dyrektorem nie będzie decydował samorząd lokalny, tylko będzie decydował czynnik rządowy, patrz pani czy pan kurator, czy minister w prostej linii - kontynuował lider PSL na Podkarpaciu.

Pod deklaracją Ruchu Obrony Polskiej Samorządności, który w sobotę (11 lutego) został powołany na Podkarpaciu, podpisały się 33 osoby, ale jak zapewnił Kasprzak, lista jest otwarta.

Czytaj też: Ruch Obrony Polskiej Samorządności: Adam Struzik apeluje do prezydenta ws. reformy oświaty

Wśród sygnatariuszy znaleźli się głównie wójtowie, starostowie i burmistrzowie z terenu woj. podkarpackiego. Kasprzak zaznaczył, że są to często ludzie bezpartyjni, bo ruch nie wynika z przynależności partyjnej, a "te złe działania dotyczą wszystkich samorządów, bez względu na to, czy wójt czy starosta jest z PiS, Platformy Obywatelskiej, czy Polskiego Stronnictwa Ludowego".

W deklaracji czytamy: "Wyrażam pełne poparcie dla działalności Ruchu Obrony Polskiej Samorządności. Jednocześnie sprzeciwiam się działaniom obecnego rządu RP ograniczającego kompetencje samorządów".

Jeden z sygnatariuszy deklaracji Wiesław Rygiel, radny pow. ropczycko-sędziszowskiego, ocenił, że "mamy do czynienia z pewnym resentymentem do dawnego systemu nakazowo-rozdzielczego".

- Może to mocne słowa, a może adekwatne. Od 1989 roku staraliśmy się uczynić Polskę bardziej obywatelską. Kompetencje schodziły w dół, do samorządu gminnego, do zebrań wiejskich, do samorządów powiatowych, wojewódzkich. Teraz cały zestaw działań obecnych władz zmierza w kierunku przeciwnym - mówił Rygiel.

Podkreślał, że to obywatele wiedzą najlepiej, gdzie powinna być szkoła, ośrodek zdrowia, albo która droga zostać wyremontowana. - Te kompetencje zaczyna przejmować system państwowy - dodał.

Kasprzak wśród odebranych samorządom kompetencji wymieniał jeszcze ośrodki doradztwa rolniczego, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, którym - jak mówił zabrano pieniądze, zabrano kompetencje.

- O tym, jak będą rozdysponowane pieniądze, na jakie programy, będzie decydować minister, bo następuje centralizacja zadań, środków finansowych. Samorząd traci te kompetencje. Władza i dyspozycyjność oddala się od obywatela i to jest najbardziej bolesne, najbardziej zauważalne - ocenił Kasprzak.

Przypomniał, że PiS deklarował w kampaniach wyborczych prezydenckich, parlamentarnych, że władza miała być oddana ludziom, a tymczasem - jak podkreślał - w tej chwili jest odbierana ludziom.

- Reforma samorządowa (…) jest rozmontowywana totalnie, dlatego też jest powszechny protest społeczny przeciwko takim działaniom - zaznaczył lider podkarpackich Ludowców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • polityk prawicowy, 2017-02-13 09:41:08

    Do Jaki: Sejmiki to twór postkomunistów na wzór Komitetów Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, prawdziwy Polski Rząd zmieniłby chorą ustawę samorządową która niszczy kraj poprzez dobrze uformowane kliki w samorządach terytorialnych.
  • Jaki, 2017-02-13 08:47:47

    Samo - rządzenie, czyli sejmiki, sejmikowanie to jest wynalazek polski, czyli słowian na ziemi którą zawsze jakaś barbaria chciała sobie zawłaszczać. Często się to udawało, jednak piękne zwycięstwa były udziałem tego ludu, czyli posiadaczy ziemi na której jesteśmy. Od zawsze! Skąd przychodzi ta, ... obecna barbaria? Mądremu dość...  rozwiń