PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska: Bezpłatny transport dla seniorów – „Dzwonię i jadę”

  • aw/PAP    8 lipca 2016 - 12:32
Ruda Śląska: Bezpłatny transport dla seniorów – „Dzwonię i jadę”

Organizatorzy zakładają, że projekt obejmie łącznie ok. 800 osób (fot.pixabay)

• Bezpłatne przejazdy do przychodni, urzędu czy domu kultury zaoferuje wkrótce mieszkańcom Rudy Śląskiej powyżej 60. roku życia Fundacja Aktywni My.
• W ramach projektu „Dzwonię i jadę” w ustalonym terminie senior zostanie przewieziony we wskazane miejsce.
Projekt będzie realizowany od 18 lipca do 1 października tego roku.

- W czasie rozmów z osobami reprezentującymi przychodnie, urzędy, domy kultury i różne inne instytucje dowiedzieliśmy się, że seniorzy oraz osoby niepełnosprawne często mają problem, by dojechać na rehabilitację, wydarzenia kulturalne czy dodatkowe zajęcia. Dlatego przygotowaliśmy projekt "Dzwonię i jadę" - powiedziała Katarzyna Kinder z Fundacji Aktywni My.

Jego głównym celem jest danie możliwości wyjścia z domu i uczestniczenia w życiu lokalnym i społecznym osobom, które z powodów ograniczonych możliwości poruszania i przemieszczania się pozostają w domu.

- Jestem przekonana, że możliwość sprawnego i bezpłatnego przemieszczania się wpłynie na większą mobilność seniorów, a co za tym idzie ich uaktywnienie i uniezależnienie od innych osób. Beneficjentami tego projektu będą nie tylko osoby korzystające z darmowych usług transportowych, ale także instytucje, do których wcześniej te osoby nie docierały - dodała Kinder.

Spełniający warunek wieku i zainteresowane usługą już teraz mogą zgłaszać zapotrzebowanie na transport pod numerem telefonu 661-217-743 lub na adres mailowy: kontakt@fundacjaaktywnimy.pl.

Przyjmującej zgłoszenie osobie trzeba podać: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz ustalić kiedy i na jakiej trasie potrzebny jest przewóz. Zgodnie z ustaleniem we wskazanym dniu po zgłaszającą się osobę podjedzie bus oznaczony logo projektu.

Kierowcy będą pracować 4 razy w tygodniu po około 3 godziny. Do dyspozycji będą busy 20-, 18-, 9- i 6-osobowe. Z przewozu będą mogły korzystać zarówno osoby indywidualne, jak i zorganizowane grupy, by wybrać się na koncert, festyn czy nawet na zakupy. Usługa odbywa się jednak wyłącznie na terenie Rudy Śląskiej.

Organizatorzy zakładają, że projekt obejmie łącznie ok. 800 osób. Ze względu na ograniczenia w projekcie, przy zwiększonym zapotrzebowaniu będzie obowiązywać kolejność zgłoszeń.

Projekt będzie realizowany m.in. dzięki dotacji w wysokości 18 tys. zł pozyskanej z Programu Współpracy Wojewody Śląskiego z Podmiotami Niepublicznymi w Zakresie Pomocy społecznej na lata 2016-2020 "Wspieranie działań mających na celu poprawę warunków do godnego i zdrowego starzenia się".

Fundacja Aktywni My działa na rzecz osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. "W swoich działaniach skupiamy się przede wszystkim na uświadamianiu lokalnej społeczności czym jest starość, niedołężność, niespodziewana niepełnosprawność. Chcemy pokazać, że takie etapy życia wcale nie oznaczają samotności czy bezradności" - powiedziała Kinder.

Do tej pory Fundacja zrealizowała m.in. projekty "Bezpieczny senior", "Aktywny senior" czy "Nowoczesny senior". 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.