PARTNER PORTALU
 • BGK

Ruda Śląska: Zmiana w programie wspierania budownictwa jednorodzinnego

 • PAP/JS    18 maja 2017 - 19:38
Ruda Śląska: Zmiana w programie wspierania budownictwa jednorodzinnego
W ciągu pierwszych dwóch lat funkcjonowania programu miasto przekazało w użytkowanie wieczyste 93 nieruchomości (fot.pixabay.com)

Radni Rudy Śląskiej zmienili funkcjonujący tam od 2015 r. program wspierania jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego. Zakłada on, że każdy, kto w tym celu nabędzie działkę w wieczyste użytkowanie, może po pięciu latach wykupić ją z 75-procentową bonifikatą.
• W ciągu pierwszych dwóch lat funkcjonowania programu miasto przekazało w użytkowanie wieczyste 93 nieruchomości, a wpływy do budżetu miasta z tego tytułu wyniosły ponad 3,3 mln zł netto.

•  Miejskie działki mieszkaniowe są oddawane w użytkowanie wieczyste osobom, które wystartują w zorganizowanych przez miasto przetargach i zaoferują najwyższą cenę.

Zgodnie z wprowadzoną zmianą, chętni na skorzystanie z bonifikaty będą mieli teraz 5 lat na wybudowanie domu, zamiast dotychczasowych 3 lat. Jak poinformował rudzki magistrat, to efekt docierających do samorządowców próśb.

"Program okazał się strzałem w dziesiątkę, ale (…) problemy sprawiały np. przedłużające się procedury związane z wycinką drzew, bo miasto bardzo długo czeka na pozwolenie ich usunięcia z miejsc, gdzie budujemy drogi dojazdowe do tych działek" - wyjaśniła cytowana prezydent miasta Grażyna Dziedzic. "Przyspieszyć tych procedur nie możemy, modyfikujemy więc założenia naszego programu" - wskazała.

Program wspierania budownictwa jednorodzinnego w Rudzie Śląskiej ruszył w 2015 r., zgodnie z przedwyborczą deklaracją prezydent Grażynę Dziedzic. Miejskie działki mieszkaniowe są oddawane w użytkowanie wieczyste osobom, które wystartują w zorganizowanych przez miasto przetargach i zaoferują najwyższą cenę, a następnie - po spełnieniu określonych wymagań - mogą kupić nieruchomości na własność z bonifikatą wynoszącą 75 proc.

Główne warunki to: wybudowanie budynku, zgłoszenie go do użytkowania i do opodatkowania oraz zamieszkanie w nim w terminie, który będzie teraz wynosił 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego. Nabywca musi też zapłacić cenę nieruchomości jednorazowo do dnia zawarcia umowy sprzedaży, nie posiadać zaległych zobowiązań finansowych względem miasta i nie korzystać z ulg w spłacie należności przypadających miastu.

"To warunki obowiązujące wszystkich chętnych na wykup działki z bonifikatą. Z wydłużonego czasu na budowę domu skorzystają więc również ci, którzy nabyli prawo użytkowania wieczystego działek przed dzisiejszą uchwałą" - podkreśliła szefowa wydziału gospodarki nieruchomościami w rudzkim magistracie Iwona Frankowicz-Frank.

W ciągu pierwszych dwóch lat funkcjonowania programu miasto przekazało w użytkowanie wieczyste 93 nieruchomości, a wpływy do budżetu miasta z tego tytułu wyniosły ponad 3,3 mln zł netto. To suma pierwszych opłat, wynoszących 15 proc. kwot wylicytowanych w przetargach oraz - w przypadku niektórych lokalizacji - kosztów nabycia udziałów w drogach dojazdowych.

W tym roku miasto oddało już w użytkowanie wieczyste pod budownictwo jednorodzinne 14 nieruchomości, z czego wpływy do budżetu wyniosły ponad 560 tys. zł. Do końca 2017 r. samorząd planuje jeszcze oddanie w użytkowanie wieczyste 74 nieruchomości w dzielnicach: Bielszowice (61 nieruchomości, ul. Kingi i Górna) oraz Kochłowice (13 nieruchomości, ul. Jagiełły).

Miasto, prócz działek pod budownictwo jednorodzinne przekazywanych w użytkowanie wieczyste, sprzedaje także tereny pod zabudowę mieszkaniową. W ub. roku było to 7 nieruchomości o łącznej powierzchni 1,1 ha, które sprzedano za prawie 0,7 mln zł netto. W ub. roku w Rudzie Śląskiej sprzedano też 12 nieruchomości o łącznej powierzchni 18,89 ha pod inwestycje. Dochód z tego tytułu wyniósł 5,9 mln zł netto.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.