PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszają ważne zmiany w sądownictwie

  • Parlamentarny.pl (JS)    15 kwietnia 2016 - 23:22
Ruszają ważne zmiany w sądownictwie
Od dzisiaj sąd będzie zobligowany do wyjaśnienia z urzędu wszystkich istotnych okoliczności sprawy, a dopiero w przypadku niemożności usunięcia wątpliwości – rozstrzygał je na korzyść oskarżonego (fot. pixabay)

Od dzisiaj (15 kwietnia) wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi sąd nie będzie już tylko biernym arbitrem, ale będzie aktywnie prowadził proces.
Pełna kontradyktoryjność wprowadzona poprzednią nowelizacją prowadziła do sytuacji, w których sąd decydował na podstawie dowodów przedstawionych przez strony, a nie miał obowiązku dążenia do ustalenia prawdziwego stanu rzeczy.

Od dzisiaj sąd będzie zobligowany do wyjaśnienia z urzędu wszystkich istotnych okoliczności sprawy, a dopiero w przypadku niemożności usunięcia wątpliwości – rozstrzygał je na korzyść oskarżonego.

Zobacz też: Rusza pierwsza inwestycja administracji rządowej w formule partnerstwa publiczno-prywatnego

Wprowadzone ustawą zmiany dotyczą m.in. ograniczenia trybów konsensualnych w sprawach o poważne przestępstwa, które powinny być rozpoznawane na publicznej rozprawie, a także wyeliminowania obowiązku stawiennictwa prokuratora na rozprawie w sprawach mniejszej wagi, w związku z możliwością przeprowadzania przez sądy dowodów z urzędu.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.