PARTNER PORTALU
  • BGK

Rybnik: Rozpoczął działalność śląski oddział Izby Gospodarki Elektronicznej

  • PAP/JS    9 lutego 2017 - 21:11
Rybnik: Rozpoczął działalność śląski oddział Izby Gospodarki Elektronicznej
Izbę Gospodarki Elektronicznej, nazywaną e-Izbą, powołały największe firmy polskiego sektora handlu elektronicznego (fot. pixabay)

• Pierwszy regionalny oddział Izby Gospodarki Elektronicznej zaczął oficjalnie działać w w Rybniku (Śląskie).
• To początek regionalnej działalności e-Izby, mającej odpowiadać potrzebom i oczekiwaniom lokalnego biznesu, organizacji i samorządów.
"Śląski oddział Izby Gospodarki Elektronicznej to kolejna instytucja samorządu gospodarczego w naszym regionie. Organizacja z pewnością pozwoli na koordynację współpracy środowisk działających w obszarze usług cyfrowych. Mam nadzieję, że uruchomi też aktywność biznesową, prowadząc do rozwoju e-usług" - mówił podczas uroczystości w rybnickiej zabytkowej kopalni Ignacy prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Izbę Gospodarki Elektronicznej, nazywaną e-Izbą, powołały największe firmy polskiego sektora handlu elektronicznego. Zaczęła działalność, pod marką e-Commerce Polska, z początkiem 2013 r. Jej celem jest rozwój branży e-commerce w Polsce poprzez współpracę, wymianę know-how, edukowanie, działania legislacyjne oraz reprezentację interesów w kontaktach z instytucjami administracji rządowej, Unii Europejskiej i organizacjami pozarządowymi.

W ostatnim czasie e-Izba m.in. zacieśnia współpracę z Ministerstwem Rozwoju (wspólne przygotowanie np. warsztatów z zakresu handlu transgranicznego). Od 1 stycznia br. rozpoczyna też działalność lokalną. W pierwszym etapie zamierza uruchomić lokalne działania w woj. śląskim, małopolskim oraz wielkopolskim i podlaskim. Docelowo chce objąć działalnością regionalną całą Polskę na szczeblu wojewódzkim, powiatowym, miejskim i gminnym.

"Realizując misję rozwoju e-gospodarki widzimy potrzebę silnej współpracy z samorządami w całej Polsce. Stąd pomysł na realizację projektu polskiej regionalnej gospodarki cyfrowej, aby poprzez wdrażanie strategii cyfryzacji w poszczególnych miastach budować silną e-Polskę" - wyjaśniała w Rybniku prezes e-Izby Patrycja Sass-Staniszewska.

Aby możliwie sprawnie wdrażać lokalne strategie i projekty regionalne, e-Izba powołała menedżera ds. rozwoju regionalnego. Jego celami mają być m.in. nawiązywanie kontaktów i dalsza współpraca z lokalnym biznesem, organizacjami biznesowymi, samorządami oraz światem nauki.

"Z wielu rozmów i spotkań z lokalnym biznesem oraz samorządem wynika jednoznacznie, że na poziomie gmin, miast i powiatów istnieje ogromna potrzeba dostępu do rzetelnej wiedzy, analiz, badań, produktów i usług w zakresie cyfryzacji, naprzeciw której wychodzimy, uruchamiając aktywność lokalną" - zaznaczył pełniący funkcję menedżera Robert Duda.

W czwartek e-izba zrealizowała już jeden z pierwszych swoich lokalnych celów - związany z uruchomieniem pierwszego biura regionalnego dla oddziału śląskiego w Rybniku. Nadal mają trwać jednak przygotowanie logistyczne i organizacyjne pod uruchamianie kolejnych oddziałów.

Na szczeblu lokalnym e-Izba zamierza też m.in. wdrażać swój projekt edukacyjny "Kupuję w internecie" (z udziałem zrzeszonych w e-Izbie lokalnych firm), koordynować inne swoje projekty, zorganizować tematyczne konferencje: "Cyfryzacja w Samorządzie" i "Cyfryzacja w branży medycznej" czy regionalnie realizować - przy współpracy z uczelniami - projekt Lokalna Szkoła Gospodarki Cyfrowej dla studentów i lokalnego biznesu.

Jako priorytet e-Izba określa wdrożenie projektu: "Polska Regionalna Gospodarka Cyfrowa". W jego ramach w 2017 r. odbędą się m.in.: cztery konferencje dla lokalnego biznesu w woj. śląskim (w Rybniku, Bielsku-Białej, Częstochowie, Katowicach), a także konferencje w Małopolsce, Wielkopolsce i w Podlaskim. Planowane są też projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz dla lokalnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku i przedsięwzięcia związane z wdrażaniem strategii cyfryzacji - dla lokalnych samorządów.

"Polska Regionalna Gospodarka Cyfrowa to doskonała możliwość dla obecnych i nowych członków e-Izby do prowadzenia kompleksowych działań edukacyjnych lokalnej społeczności w zakresie cyfryzacji, budowania owocnych relacji biznesowych i wzmacniania swojej obecności w regionach" - ocenił menedżer ds. regionalnego rozwoju e-Izby.

Wdrażając ten projekt e-Izba zorganizuje 16 lutego w Rybniku pierwsze warsztaty Szkoły Gospodarki Cyfrowej Lokalnie - przy współpracy Wydziału Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Eksperci i praktycy będą mówili o mailingu, jako podstawowym narzędziu marketera, a także o roli komunikacji z klientem w branży e-commerce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.