PARTNER PORTALU
  • BGK

Ryszard Kosowski znów burmistrzem Chrzanowa

  • PAP/JL    21 marca 2016 - 07:33
Ryszard Kosowski znów burmistrzem Chrzanowa
Ryszard Kosowski został nowym burmistrzem Chrzanowa. Fot. Mat. prasowe

Ryszard Kosowski został wybrany w niedzielnych wyborach na burmistrza Chrzanowa. Otrzymał 60,43 proc. głosów.
Tak  wynika z oficjalnego protokołu głosowania. Kosowski pełnił już tę funkcję w latach 2002-2014.

Na drugiego z kandydatów Roberta Maciaszka, byłego posła PO, zagłosowało 39,57 proc. wyborców. Frekwencja w drugiej turze wyniosła 24,33 proc.

Pierwszą turę wyborów, która odbyła się przed dwoma tygodniami także wygrał Ryszard Kosowski z ponad 44 proc. głosów. Na Roberta Maciaszka zagłosowało wtedy blisko 28 proc. wyborców. Frekwencja w pierwszej turze wyniosła prawie 31 proc.

Przedterminowe wybory w Chrzanowie zostały zarządzone ponieważ poprzedni burmistrz tego miasta Marek Niechwiej został odwołany przez mieszkańców w referendum w grudniu zeszłego roku. Od połowy stycznia funkcję komisarza sprawowała Beata Majkrzak, która także kandydowała.

O przeprowadzeniu referendum postanowiła we wrześniu ub.r. na nadzwyczajnej sesji Rada Miasta Chrzanowa. Radni zarzucali burmistrzowi m.in. brak umiejętności zarządzania finansami gminy i brak wizji dalszego rozwoju miasta. Ich zdaniem burmistrzem nie powinna być osoba, na której ciążą prokuratorskie zarzuty.

Niechwiej był burmistrzem Chrzanowa pierwszą kadencję. Jesienią 2014 r. w drugiej turze wyborów pokonał urzędującego od 12 lat Ryszarda Kosowskiego.

Wiosną ub.r. prokuratura postawiła burmistrzowi Chrzanowa zarzut prowadzenia samochodu po pijanemu. W lutym samorządowiec został zatrzymany po tym, jak wjechał w drewniane ogrodzenie na jednej z ulic Chrzanowa.

Badania alkomatem wykazały u niego ponad 1,6 promila alkoholu (0,84 mg/l). W śledztwie burmistrz nie przyznał się do tego czynu, zasłaniając się niepamięcią. Sprawa toczy się w Sądzie Rejonowym w Myślenicach.

Samorządowiec usłyszał też w prokuraturze zarzut poświadczenia nieprawdy w oświadczeniu majątkowym, które złożył. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • wdzivny, 2016-03-21 09:30:59

    Zdaje się, że autor wiadomości nie orientuje sięw kwestii, kto samorządowiec, a kto pracownik urzędu, bo chodziło nie o przewodniczącego rady miasta. a burmistrza.