PARTNER PORTALU
 • BGK

Ryszard Petru: blok partii opozycyjnych może wygrać wybory w miastach wojewódzkich

 • PAP/MIW    19 października 2017 - 11:52
Ryszard Petru: blok partii opozycyjnych może wygrać wybory w miastach wojewódzkich
Ryszard Petru, lider Nowoczesnej. (fot. Facebook/Ryszard Petru)

Jestem przekonany, że blok partii opozycyjnych może wygrać wybory samorządowe we wszystkich miastach wojewódzkich - powiedział w czwartek (19.10) Ryszard Petru. Jak dodał, zmiany w ordynacji "tym bardziej" zachęcą opozycję do współpracy.
• Ryszard Petru uważa, że blok partii opozycyjnych powinien być bez Partii Razem i bez Kukiz'15, ale musi być szeroki, obejmować również lewicę.

• Jestem przekonany, że możemy szeroko wygrać wszystkie miasta wojewódzkie, jeżeli chodzi o zarówno prezydentów miast, jak i sejmiki - uważa Petru.

• - Jeśli nie będzie drugiej tury trzeba zrobić drugą turę w pierwszej turze, czyli wystawić kandydata, który już będzie wybrany w ramach swego rodzaju prawyborów w koalicji - stwierdził Petru.

 

Ryszard Petru był pytany w radiu TOK FM o zapowiadane przez PiS zmiany w ordynacji wyborczej. Według niego "trzeba być przygotowanym na różne warianty".

- Wiele wskazuje na to, że optymalnym rozwiązaniem byłby szeroki blok partii opozycyjnych, który by szedł do wyborów (samorządowych). Nad takim blokiem pracuję. On powinien być bez Partii Razem i bez Kukiz'15, ale musi być szeroki, obejmować również lewicę. Polacy oczekują takiego szerokiego frontu, a zmiany w ordynacji raczej będą takie, że tym bardziej zachęcą nas do współpracy - podkreślił.

Na uwagę, że podobno rozmowy o potencjalnych wspólnych listach są coraz trudniejsze odparł, że nie ma takiego wrażenia.

- Rozmowa nigdy nie jest taka, że w stu procentach się ze wszystkim zgadzamy. Trzeba wypracować jakieś porozumienie. Najważniejsze jest to, aby szukać wspólnych punktów, a nie tego, co dzieli. Jestem przekonany, że możemy szeroko wygrać wszystkie miasta wojewódzkie, jeżeli chodzi o zarówno prezydentów miast, jak i sejmiki - uważa Petru.

Pytany, czy podczas rozmów wymienia się już nazwiska kandydatów podkreślił, że w niektórych przypadkach tak, jednak wciąż "nie ma finału".

- Myśmy wszystkiego jeszcze nie ustalili. Jestem optymistą, uważam, że PiS nam tą ordynacją może tylko i wyłącznie pomóc. Ważne jest to, żeby się traktować partnersko - podkreślił lider Nowoczesnej.

Petru odniósł się także do wypowiedzi wicepremiera Jarosława Gowina, który stwierdził, że zmiany w ordynacji powinny objąć zakaz równoczesnego kandydowania na różnych szczeblach samorządu.

- To jest kwestia zapisów ustawy. Zobaczymy, jak to będzie sformułowane. Każda zmiana w ordynacji musi mieć jakąś przyczynę. Przezroczyste urny są w Rosji putinowskiej i nie mamy pewności, co do wyników, w związku z tym nie nabierajmy się na takie chwyty - zaznaczył polityk.

Jak dodał, kluczowe jest, aby wybory odzwierciedlały preferencje ludności.

- Zmiany w ordynacji w takim kierunku, żeby PiS miał większe szanse moim zdaniem pokazują prawdziwe intencje, że boją się że tych wyborów nie wygrają - ocenił Petru.

Na pytanie, czego spodziewałby się po zmianach w ordynacji wyborczej przewodniczący Nowoczesnej stwierdził, że "może to być wszystko".

- Jeśli nie będzie drugiej tury trzeba zrobić drugą turę w pierwszej turze, czyli wystawić kandydata, który już będzie wybrany w ramach swego rodzaju prawyborów w koalicji - stwierdził Petru. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.