PARTNER PORTALU
  • BGK

Ryszard Petru: Jak będzie kampania szła jak po grudzie, to wygra PiS

  • PAP/JS    19 marca 2018 - 19:48
Ryszard Petru: Jak będzie kampania szła jak po grudzie, to wygra PiS
Ryszard Petry ocenił, że kluczową kwestią jest wygrana w wyborach prezydentów i burmistrzów miast. (Ryszard Petru, fot.nowoczesna.org)

Były szef Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział w Szczecinie, że liczy, iż w wyborach do sejmików uda się wygrać z PiS w Polsce zachodniej. Podkreślał też wagę wyborów na prezydentów i burmistrzów miast, i zaznaczał, że istotna jest jedność w obozie opozycji.
"Jeżeli chodzi o sejmiki to zakładam, że raczej nie uda się wygrać z PiS w Polsce wschodniej, ale liczę na to że w Polsce zachodniej takie zwycięstwo będzie możliwe" - powiedział Petru.

Ocenił zarazem, że kluczową kwestią jest wygrana w wyborach prezydentów i burmistrzów miast.

"To, co się dzieje w Gdańsku, czy Wrocławiu nie jest optymalne, czyli mamy wysyp kandydatów opozycyjnych i uważam, że z Pawłem Adamowiczem (prezydent Gdańska, który zapowiedział, że będzie się ubiegał o ponowny wybór-red.) czy Rafałem Dutkiewiczem (prezydent Wrocławia-red.), który nie startuje, ale będzie kogoś popierał, trzeba rozmawiać i unikać sytuacji właśnie braku porozumienia" - mówił Petru.

Zaznaczył, że nie powinno powstawać też wrażenie, że jeśli została "dogadana kandydatura na prezydenta Szczecina, no to wszystko jest załatwione". Pod koniec ubiegłego tygodnia ogłoszono, że wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Szczecina będzie polityk PO Sławomir Nitras.

Petru podkreślał jednak, że trzeba mieć na uwadze jeszcze inne miasta, również mniejsze, którymi zarządzają burmistrzowie. "I tam oczekiwalibyśmy dobrego porozumienia. Bo dla mnie też ważne jest, jako twórcy Nowoczesnej, aby również nasi dobrzy kandydaci startowali na prezydentów i burmistrzów poszczególnych miast" - zaznaczył Petru.

Dodał, że jeśli są problemy z porozumieniem się ws. wspólnych kandydatów na burmistrzów i prezydentów miast, jeśli - jak mówił - "to ma iść jak po grudzie, to wtedy istnieje ryzyko, że kampania będzie szła jak po grudzie". "Jak będzie kampania szła jak po grudzie, to wygra PiS - powiedział Petru.

Szef zachodniopomorskiej Nowoczesnej i poseł tego ugrupowania Radosław Lubczyk zaznaczył z kolei, że porozumienie PO i Nowoczesnej na wystawienie wspólnego kandydata na prezydenta Szczecina dotyczy tylko stolicy Pomorza Zachodniego. "Tu (na Pomorzu Zachodnim-red.) rzeczywiście z PO są pewne kłopoty; nie we wszystkich powiatach jesteśmy w stanie się porozumieć. I na dziś idzie to w bardzo złą stronę, jeśli chodzi o porozumienie z PO poza Szczecinem" - ocenił Lubczyk.

Politycy PO i Nowoczesnej deklarują, że chcą się porozumieć w sprawie wystawienia wspólnych kandydatów na prezydentów miast. Takie porozumienie dotyczy już Warszawy i Szczecina.

Obu ugrupowaniom trudności sprawia porozumienie dotyczące m.in. kandydata na prezydenta Wrocławia. PO przedstawiło we Wrocławiu kandydaturę posłanki, prof. Alicji Chybickiej; Nowoczesna wystawiła z kolei swego posła Michała Jarosa. Porozumienia nie ma także w Gdańsku. Zarząd Nowoczesnej zatwierdził niedawno kandydaturę swej posłanki Ewy Lieder na prezydenta Gdańska; z rozmów  z politykami PO wynika, że Platforma najchętniej widziałaby w tej roli europosła Jarosława Wałęsę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.