PARTNER PORTALU
  • BGK

Ryszard Petru: W wyborach samorządowych startujemy samodzielnie, ale nie wykluczamy koalicji

  • PAP/JS    13 października 2017 - 22:49
Ryszard Petru: W wyborach samorządowych startujemy samodzielnie, ale nie wykluczamy koalicji
Szef Nowoczesnej Ryszard Petru podczas spotkania z dziennikarzami odniósł się też do Konwencji Krajowej Nowoczesnej, która rozpocznie się 25 listopada w Warszawie (fot. : twitter.com/Nowoczesna)

„W wyborach samorządowych wystawimy własnych kandydatów” – powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Podkreślił jednak, że nie wyklucza koalicji z innymi ugrupowaniami w przypadku wprowadzenia nowej ordynacji wyborczej.
Szef Nowoczesnej podczas konferencji prasowej w Kielcach zapowiedział, że w wyborach samorządowych jego partia wystartuje samodzielnie. Sytuacja może jednak ulec zmianie, w przypadku wprowadzenia nowej ordynacji wyborczej.

"Dlatego równolegle prowadzimy rozmowy koalicyjne, mówię tutaj o poziomie ogólnopolskim, ze wszystkimi oprócz sił skrajnych, czyli bez Kukiza i Razem" - podkreślił Petru.

Dodał, że Zarząd Krajowy Nowoczesnej będzie miał wpływ w regionach tylko w przypadku kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich. W pozostałych przypadkach decyzje będzie podejmował Zarząd Wojewódzki partii.

"Chcemy wystawić swoich kandydatów we wszystkich miastach wojewódzkich. W kilku chcielibyśmy wygrać. Ale jeszcze raz podkreślam, że nowa ordynacja może wiele zmienić" - podkreślił lider Nowoczesnej.

"Brak drugiej tury spowoduje, że trzeba będzie wygrać w pierwszej. Trzeba będzie dokonać takich wyborów kandydatów, aby w tej pierwszej turze mogli wygrać z kandydatami PiS, to oznacza potrzebę koalicji. Dlatego przygotowujemy się do startu samodzielnego, jednocześnie prowadząc rozmowy z innymi partiami. Koalicji nie wykluczam, co więcej, taki wariant wydaje się prawdopodobny" - nie ukrywał.

Petru podczas spotkania z dziennikarzami odniósł się też do Konwencji Krajowej Nowoczesnej, która rozpocznie się 25 listopada w Warszawie. "Mam nadzieję ze wyjdziemy z niej wzmocnieni, z bardzo mocnym przekazem na przyszłość" - powiedział.

"Że Nowoczesna jest za tym, aby była wolność gospodarcza, swoboda handlu w niedzielę. W najbliższą niedzielę będziemy zbierać podpisy z petycją do posłów RP, aby nie podpisywali tej ustawy, nie głosowali za nią" - zapowiedział Petru. Dodał, że jego ugrupowanie jest też "za silną Polską w Unii Europejskiej, łącznie ze strefą euro".

"Jesteśmy też za tym, aby w Polsce były przestrzegane swobody obywatelskie. Będziemy zgłaszać w najbliższych tygodniach ustawę o związkach partnerskich. Oczywiście będziemy też bronić samorządności, niezależnego sądownictwa i konstytucji" - podkreślił.

"Te trzy ostatnie elementy łączą wszystkie partie opozycyjne" - przypomniał lider Nowoczesnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.