PARTNER PORTALU
  • BGK

Ryszard Petru zapowiada szturm na samorządy. Szuka kandydatów na prezydentów czy burmistrzów miast

  • PAP/KDS    7 października 2017 - 19:25
Ryszard Petru zapowiada szturm na samorządy. Szuka kandydatów na prezydentów czy burmistrzów miast
Ryszard Petru, lider Nowoczesnej (fot. Facebook/Ryszard Petru)

- Kluczową kwestią dla partii jest większa, niż dotychczas, obecność w samorządzie - mówił w sobotę w Katowicach Ryszard Petru, szef Nowoczesnej. Jak zaznaczał, partia będzie szukać kandydatów na prezydentów, burmistrzów i radnych, którzy następnie będą "ciągnęli" listy kandydatów na radnych.
W sobotę (07.10) w Katowicach odbyła się konwencja regionalna Nowoczesnej. Lider tej partii w swoim wystąpieniu podkreślał wagę samorządu terytorialnego. Jak zaznaczał, dla nich większa, niż dotychczas, obecność w samorządzie jest sprawą kluczową. By tak się stało, Petru zapowiedział poszukiwania kandydatów, którzy mogliby wystartować w przyszłorocznych wyborach samorządowych. 

Petru apelował przy tym, aby nie przejmować się doraźnymi sondażami czy wynikami. Przypomniał wybory w Rybniku przed trzema laty, gdzie obecny prezydent, Piotr Kuczera z PO, wygrał w drugiej turze, mimo że w pierwszej miał poparcie na poziomie poniżej 30 proc., a jego kontrkandydat (były prezydent Rybnika Adam Fudali) - blisko 50 proc.

Zachęcając działaczy do przedwyborczej aktywności, zastrzegł, że władze partii będą chciały mieć wpływ tylko na obsadę kandydatów na prezydentów w miastach wojewódzkich. W pozostałych ośrodkach Nowoczesna ma być otwarta "na wszelkie rozwiązania", także w kontekście rozmów z lokalnymi komitetami, przy zastrzeżeniach, że "z PiS-em nie idziemy" i z "Kukizem wolelibyśmy też nie".

Pytany przez dziennikarzy o ewentualne koalicje wyborcze na poziomie regionalnym Petru uznał, że koalicja z samą Platformą nie wystarczy, bo nie będzie efektu świeżości. Jego zdaniem - przy założeniu dotychczasowej ordynacji - możliwe są dwa warianty: osobny start wszystkich opozycyjnych ugrupowań, choć lepsza, jak ocenił, byłaby "szeroka koalicja sił opozycyjnych" - razem z PSL i lewicą, choć bez Partii Razem.

25 listopada planowane są w Nowoczesnej wybory władz ogólnopolskich, a ostateczne zatwierdzenie kandydatów na prezydentów miast, burmistrzów i radnych sejmików - jak mówił Petru - zostało przełożone na pierwszy kwartał przyszłego roku, żeby poczekać, aż znane będą wszystkie reguły gry.

- Trzeba walczyć i wierzyć w zwycięstwo - mówił Petru. - Co do zasady, chcemy wystawić swoich kandydatów we wszystkich miastach wojewódzkich - mówił Petru, pytany o to, czy Nowoczesna będzie miała swojego kandydata na prezydenta Krakowa.

- Tak długo, jak nie będzie potrzeby wielkiego porozumienia, będziemy wystawiać naszego kandydata. Jestem pod wrażeniem Krakowa, ale uważam, że zawsze po jakimś czasie zmiana jest dobra. Zmiana jest potrzebna po to, by w to miasto wepchnąć jeszcze więcej energii - dodał, zaznaczając, że jest za wcześnie, by mówić o nazwisku kandydata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.