PARTNER PORTALU
 • BGK

Rząd będzie dawał premię za urodzenie drugiego dziecka?

 • PAP/JS    23 lutego 2018 - 20:57
Rząd będzie dawał premię za urodzenie drugiego dziecka?
"Od dawna kusi mnie wprowadzenie zachęty, która skłaniałaby rodziców, by szybciej podejmowali decyzję o narodzinach drugiego dziecka" - przyznała minister(fot. pixabay.com)

W styczniu 2018 r. urodziło się ponad 34 tys. dzieci - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podkreśliła, że dane są wstępne i opierają się na systemie PESEL.
"Mamy dane w oparciu o bazę PESEL, które mówią, że urodziło się 34,2 tys. dzieci, a więc w przybliżeniu tyle, ile w tym samym czasie w ubiegłym roku. A więc nie ma żadnych spadków" - powiedziała Rafalska.

Zwróciła uwagę, że należy pamiętać, iż w ubiegłym roku zanotowano istotny wzrost liczby urodzeń w porównaniu do poprzednich lat. "Pewnie (w tym roku - red.) nie będzie bicia rekordów, ale jeśli utrzymają się te wzrosty, to będzie dobrze" - oceniła minister. Dodała, że dane na podstawie PESEL-u w ostatnich dwóch latach były zbliżone do tych, które podaje GUS. Według Głównego Urzędu Statystycznego w styczniu 2017 r. urodziło się 34,2 tys. dzieci.

Pytana, co może skłonić Polaków do posiadania większej liczby dzieci, Rafalska odpowiedziała: "Od dawna kusi mnie wprowadzenie zachęty, która skłaniałaby rodziców, by szybciej podejmowali decyzję o narodzinach drugiego dziecka. Nad takim rozwiązaniem chcielibyśmy pracować". Zaznaczyła jednak, że nie podjęto jeszcze konkretnej decyzji w tej sprawie. "Analizujemy taką zachętę" - dodała.

Chodzi o tzw. premię za urodzenie drugiego dziecka. Takie rozwiązanie stosuje jeden ze skandynawskich krajów. Tam przyznawana jest tzw. premia za szybkość - jeśli kolejne dziecko urodzi się w ciągu 30 miesięcy od urodzenia poprzedniego, urlop rodzicielski można wydłużyć nawet o rok.

Zdaniem Rafalskiej, największą zachętą do posiadania większej liczby dzieci, "może nawet większą niż program 500 plus", będzie program "Mieszkanie plus". "Jeżeli będzie dobrze ułożony system dopłat, albo mocno poprawiona zostanie dostępność wynajmu mieszkań o niewysokim czynszu, to będzie oferta dla młodych ludzi z rodzinami" - powiedziała. Podkreśliła, że na decyzję o posiadaniu dziecka może wpłynąć także dobra sytuacja na rynku pracy, w tym rosnące wynagrodzenia oraz zwiększenie miejsc opieki nad dziećmi.

GUS podał, że w 2017 r. urodziło się 403,1 tys. dzieci, czyli o 20,8 tys. więcej niż w 2016.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Roztargniony, 2018-02-27 09:27:16

  Do Wolny człowiek: Przepraszam. Miałem dać łapkę w górę, ale przypadkowo dałem w dół. Z opinią się zgadzam.
 • Wolny człowiek, 2018-02-24 21:23:43

  Oczywiście duże ciemne rodziny, może jeszcze niepiśmienne, to jest kapitalny materiał na wyborców. Tylko , że ci potencjalni i tak bija brawo, nawet jak się im zakłada homonto lub obroże na łeb, ale tak mają zawsze niewolnicy i ich potomkowie.
 • Koło , 2018-02-24 16:24:41

  Tak narubmy dzieci żeby miał kto robić na darmozjadow z Warszawy sobie dadzą po 30 tys miesięcznie plus nagrody a my na nich tyrajmy