Rząd zapowiada zmiany w prawie dotyczące opiekunów osób niepełnosprawnych


- W MPRiPS został powołany Zespół do spraw Rozwiązań Systemowych dla Opiekunów Osób Niepełnosprawnych.
- Jego zadaniem będzie przygotowanie zmian legislacyjnych dotyczących realizacji wyroków TK.
- Pierwsze posiedzenie zespołu ma się odbyć 21 stycznia.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Bartosz Marczuk, poinformował w czwartek (14 stycznia) w Sejmie, że rząd wypełni wyroki TK i wypracuje nowe rozwiązania ws. opiekunów osób niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, Trybunał uznał m.in. że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała ta niepełnosprawność, jest niezgodne z konstytucją.

Jak podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, 8 stycznia został powołany Zespół do spraw Rozwiązań Systemowych dla Opiekunów Osób Niepełnosprawnych, którego zadaniem będzie przygotowanie odpowiednich zmian legislacyjnych dotyczących w szczególności realizacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. ( sygn. akt K 38/13) oraz z dnia 18 listopada 2014 r. (sygn. akt SK 7/11.)

Resort zapowida, że zostaną rozpatrzone wszystkie postulaty i propozycje rozwiązań zgłaszane przez środowiska skupiające osoby niepełnosprawne oraz opiekunów osób niepełnosprawnych w zakresie należącym do ministerstwa.

Pierwsze posiedzenie zespołu ma się odbyć 21 stycznia. W imieniu Minister Rodziny Elżbiety Rafalskiej Podsekretarz Stanu, Bartosz Marczuk zadeklarował chęć spotkania ze środowiskami opiekunów. Spotkanie ma się odbyć jak najszybciej, najprawdopodobniej jeszcze w styczniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE