PARTNER PORTALU
 • BGK

Rządowa Rada Ludnościowa już wie kiedy będą efekty 500 Plus

 • Michał Wroński    21 marca 2017 - 07:28
Rządowa Rada Ludnościowa już wie kiedy będą efekty 500 Plus
Prof. Józefina Hrynkiewicz, przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej. (fot. mat. Urząd Wojewódzki Województwa Śląskiego)

O szansach na powstrzymanie postępującej depopulacji, efektach 500 Plus i migrantach zza wschodniej granicy rozmawiamy z prof. Józefiną Hrynkiewicz, przewodniczącą Rządowej Rady Ludnościowej.
• Według prognoz, efekt demograficzny, będący skutkiem programu 500 Plus, może pojawić się w latach 2030-2040.

• Aby powstrzymać depopulację, młodzi ludzie muszą mieć też szanse na łatwo dostępne mieszkanie, satysfakcjonującą ich pracę, a instytucje opieki dla dzieci muszą być na wysokim poziomie – wylicza prof. Józefina Hrynkiewicz, przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej.

• Problemu nie rozwiążą migracje zza wschodniej granicy, bo tamtejsze przeżywają jeszcze głębszy kryzys demograficzny, niż Polska – uważa prof. Hrynkiewicz.

Analizy demograficzne pokazują postępującą od lat depopulację i alarmują, że ten trend będzie narastał. Czy zatem skazani jesteśmy już wyłącznie na opisywanie nieuchronnej katastrofy, czy jest jeszcze jakaś szansa wyjścia z tej sytuacji?

Sytuacja jest bardzo trudna, ale widzę szansę na wyjście z niej. Warunkiem jest jednak szybkie podjęcie działań związanych z uzupełnieniem dochodów rodziny i z pracą dla młodych ludzi. Przy czym to musi być praca, która będzie ich satysfakcjonowała – będąc dostosowana do ich kwalifikacji, możliwości oraz aspiracji – a także będzie dobrze zorganizowana. Musi także pojawić się szansa na łatwo dostępne mieszkanie i opiekę dla dzieci na wysokim poziomie. Pamiętajmy, że dzisiaj ponad połowa młodych kobiet, które rodzą dzieci, ma wyższe wykształcenie. A to stawia przed rządzącymi wymóg, aby instytucje ochrony zdrowia i opieki nad dziećmi, edukacji, kultury, bezpieczeństwa były naprawdę na wysokim poziomie.

Tylko kto te działania ma podejmować? Rząd, samorząd, przedsiębiorcy?

Rząd i samorząd. Biznes na razie nie rozumie, że czas dostatku zasobów pracy na rynku minął bezpowrotnie. Dzisiaj trzeba cenić każdego pracownika, który przychodzi do pracy, bo warunkiem rozwoju biznesu są ludzie.

Czytaj: Demografia i migracje w Polsce: Czy 500+ pomoże?

Nie ma pani jednak wrażenia, że działania samorządów sprowadzają się do swego rodzaju „piractwa”, czyli wzajemnego podkradania sobie mieszkańców? Te programy nastawione są zwykle na to, aby ściągnąć mieszkańców z zewnątrz, co oznacza, że komuś trzeba tych mieszkańców zabrać, ale generalnie pula, w ramach której można te działania prowadzić, maleje.

Pula maleje, bo nie staramy się zwiększać jej podstawy. Samorządy muszą tworzyć korzystne warunki do zakładania rodzin i dla ich rozwoju. I są dobre przykłady takich działań, np. Ostrów Wielkopolski. Tam mamy do czynienia z polityką ludnościową, prowadzoną przez samorząd. To miasto przyciąga młodych ludzi, ale także tym młodym ludziom, którzy są na miejscu, stwarza bardzo dobre warunki do tego, by tam pozostawali. Mamy tam rosnącą liczbę urodzeń dzieci, a to już jest sygnał, że takie niekorzystne tendencje, jak depopulacja i starzenie się, zostają zahamowane. Będę chciała pojechać do pani prezydent Ostrowa i zobaczyć to, co ona realizuje od kilku lat.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Człowiek, 2017-03-24 11:01:42

  Do seba: To nie "BIZNES" wypracowuje pieniądze, tylko LUDZIE.. smutne jest to, że tak mało cenisz swoje człowieczeństwo, a tak bardzo byyyznes... Warto traktować siebie podmiotowo, a nie przedmiotowo - bo potem tak samo traktują Cię inni
 • seba, 2017-03-21 23:54:41

  wysoki poziom kultury, nauki, ochrony zdrowia ... praca satysfakcjonująca młodych i za godziwe pieniądze - tylko ską wy chcecie te "godziwe pieniądze" wziąć, skoro idealnie demontujecie gospodarkę i zarzynacie tych co te pieniądze wypracowują - BIZNES !!! A jeśli chodzi o naukę, kulturę, ...ochrone zdrowia to póki co fundujecie nam: TVPiS, szkołe katolicką w najgorszym polskim wydaniu i klauzulę moralną chroniącą zdrowie - dwulicowe s...y  rozwiń
 • scoty, 2017-03-21 11:05:51

  "młodzi ludzie muszą mieć też szanse na łatwo dostępne (mieszkanie, satysfakcjonującą ich pracę, a instytucje opieki dla dzieci" - bardzo odkrywcze