PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzecznik Praw Dziecka: Samorządy potrzebują więcej pieniędzy na ośrodki wychowacze

  • TK    14 lutego 2018 - 22:04
Rzecznik Praw Dziecka: Samorządy potrzebują więcej pieniędzy na ośrodki wychowacze
MOW-y nie przyjmują wychowanków choć mają miejsce. Brakuje pieniędzy (Fot. Shutterstock)

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka (RPD), zaapelował do minister edukacji Anny Zalewskiej o zwiększenie subwencji oświatowej dla samorządów na prowadzenie Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych (MOW)
W wystąpieniu do Minister Edukacji Narodowej Marek Michalak zauważył, że wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu MOW-ów zostało naprawionych rozporządzeniem MEN z 2015 r. Zostały jednak - jak zaznacza RPD - pominięte niektóre wcześniejsze postulaty dotyczące jakości pracy tych placówek. Chodzi m.in. o brak specjalistycznej opieki medycznej (w tym łatwego dostępu do lekarzy psychiatrów) i brak wyspecjalizowanych ośrodków (lub grup wychowawczych w ośrodkach) ukierunkowanych na rozwiązywanie specyficznych problemów wychowawczych.

Według informacji NIK z 30 czerwca 2017 r. na umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym w roku szkolnym 2016/2017 czekało 264 nieletnich, mimo że wszystkie placówki dysponowały łącznie ok. 5830 miejscami, a przebywało w nich 4701 nieletnich.

- Oznacza to, że dzieci ze szczególnie poważnymi problemami nie mogą otrzymać właściwej pomocy, bo brakuje wyspecjalizowanych placówek – zaznaczył w wystąpieniu Marek Michalak.

Czytaj także: Jest problem. Ośrodki wychowawcze nie przynoszą efektów

Zdaniem RPD zwiększenie subwencji oświatowej przeznaczonej na placówki specjalistyczne pozwoliłoby na zatrudnienie większej – dostosowanej do ich specyfiki – liczby pracowników (w tym specjalistów). To z kolei pozwoliłoby na indywidualną pracę z dzieckiem i skuteczniejsze usamodzielnianie wychowanków. Umożliwiłoby także młodym matkom pobyt w ośrodku razem z dzieckiem.

"Jeśli powyżej wskazany problem nie zostanie rozwiązany, do młodzieżowych ośrodków wychowawczych nadal będą trafiać nieletni o różnym stopniu zdemoralizowania, poziomie agresji, czy wymagający terapii uzależnień." - czytamy w wystąpieniu Rzecznika Praw Dziecka. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • mzakrzewski, 2018-02-15 08:39:10

    A na koniec pensjonariusze ośrodków trafiają do schronisk dla bezdomnych. Jest to coraz wiecej młodych ludzi- z pieczy zastępczej, ośrodków jak opisane.