PARTNER PORTALU
 • BGK

Rzecznik praw dziecka zaniepokojony bezdomnością

 • PAP/JL    12 stycznia 2016 - 08:02
Rzecznik praw dziecka zaniepokojony bezdomnością
Rzecznika praw dziecka niepokoi skala bezdomności wśród dzieci. Fot. Pixabay.com

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak jest zaniepokojony skalą bezdomności wśród dzieci i apeluje o systemowe działania przeciwdziałające problemowi.
List w tej sprawie wystosował do szefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej. Przypomina, że dzieci stanowią ok. 5 proc. bezdomnych.

W piśmie do minister rodziny, pracy i polityki społecznej rzecznik wskazał, że należy ograniczyć kierowanie rodziców z dziećmi do schronisk dla bezdomnych w ramach pomocy społecznej, a gdy jest to konieczne, skracać okresu pobytu do niezbędnego minimum.

Rzecznik przekazał, że znany jest mu skrajny przypadek pobytu w schronisku dla bezdomnych rodzica z dziećmi nieprzerwanie od 3 lat. Michalak wskazał, że z danych resortu rodziny wynika, że dzieci stanowią ok. 5 proc. wszystkich bezdomnych.

„Problemem jest nie tylko liczba dzieci przebywających w schroniskach i domach dla bezdomnych, ale także ich warunki bytowe” – ocenił.

Jak wyjaśnił, w kierowanych do niego skargach bezdomni rodzice piszą m.in., że dzieci często stają się świadkami lub uczestnikami konfliktów dorosłych mieszkańców schronisk.

„Z analizy treści skarg jednoznacznie wynika, że schroniska dla bezdomnych nie są miejscami, w których powinny przebywać dzieci” – podkreśla rzecznik i zaznacza, że wnioski wypływające ze skarg zostały przez niego potwierdzone podczas badania spraw na miejscu.

Udzielenie schronienia bezdomnym rodzicom z dziećmi należy do zadań gminy i nierzadko jest przez nie powierzane podmiotom niepublicznym.

W ocenie rzecznika praw dziecka problem nie sprowadza się wyłącznie do braku w obowiązującym systemie prawa regulacji, która normowałaby standard podstawowych usług świadczonych w schroniskach dla bezdomnych w których przebywają dzieci.

„Oczywiście wprowadzenie takiego uregulowania mogłoby poprawić poziom ochrony praw dzieci. Należy jednak przede wszystkim inicjować działania systemowe przeciwdziałające bezdomności dzieci poprzez ograniczenie konieczności kierowania do rodziców z dziećmi pomocy społecznej w postaci schronienia w schronisku dla bezdomnych, a gdy jest to konieczne – do skracania okresu pobytu do niezbędnego minimum” – uważa Michalak.

Rzecznik praw dziecka wskazał, że zaniepokojony polskim statystykami dotyczącymi bezdomnych dzieci jest również Komitet Praw Dziecka ONZ, który zaleca m.in. dokonanie przeglądu prawa, polityki programów mieszkaniowych w celu zapobiegania i eliminowania bezdomności, z uwzględnieniem specjalnych potrzeb dzieci.

Michalak zwrócił się do minister Rafalskiej o podjęcie działań w zakresie określenia rzeczywistej liczby dzieci dotkniętych problemem bezdomności i podjęcie działań, także międzyresortowych, mających na celu ograniczenie tego zjawiska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Wojciech Mazulewicz, 2016-01-17 13:00:00

  Panie Rzeczniku !!! Proszę, niech Pan ten artykuł, prześle Pani Ewie Kopacz, która zaprzeczała i twierdziła, że w Polsce nie ma głodnych i bezdomnych dzieci. Będę Panu wdzięczny. Dziękuję również, że Pan ogłosił powyższe dane. Życzę Panu Zdrowia i Sukcesów w Nowym Roku.
 • CKM, 2016-01-17 08:27:46

  Państwo powinno budować dużo mieszkań do wynajmu po przystępnych cenach. WIECEJ NA MIESZKANIA - MNIEJ NA CZOŁGI I ARMATY !