PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzecznik praw obywatelskich broni ofiary przemocy domowej

  • JL    16 listopada 2016 - 08:33
Rzecznik praw obywatelskich broni ofiary przemocy domowej
Rzecznik praw obywatelskich uważa, że ofiary przemocy domowej powinny korzystać z pomocy mieszkaniowej na szczególnych zasadach. Fot. Pixabay.com

Ofiary przemocy domowej powinny korzystać z pomocy mieszkaniowej na szczególnych zasadach – uważa rzecznik praw obywatelskich i pisze do ministra infrastruktury i budownictwa.
Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zwraca uwagę na niewystarczającą ochronę prawną ofiar przemocy domowej. Chociaż art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie mówi, że osobie dotkniętej przemocą w rodzinie udziela się bezpłatnej pomocy, w szczególności w formie zapewnienia jej pomocy w uzyskaniu mieszkania, to zdaniem rzecznika sytuacja ofiar przemocy domowej wymaga dalszych działań.

Ofiary przemocy często decydują się przyjąć pomoc rodziny czy znajomych, którzy godzą się przyjąć ich pod swój dach. Niestety taka sytuacja powoduje kolejne komplikacje, ponieważ warunki mieszkaniowe w lokalu tymczasowym mogą dyskwalifikować je z grona uprawnionych do wynajęcia lokalu gminnego. Bywa że nie mając innej możliwości ofiara wraca do mieszkania zajmowanego wspólnie ze sprawcą. Stan taki naraża takie osoby na dodatkowy stres i niepewność co do dalszego bytu, jest to szczególnie trudne dla osób z dziećmi.

Problemem pozostaje, na co rzecznik praw obywatelskich konsekwentnie zwraca uwagę od wielu lat, stan zasobów mieszkaniowych gmin, co wprost przekłada się na dostępność i czas oczekiwania na wynajęcie mieszkania komunalnego.

Specyfika spraw, w których o wynajęcie mieszkania komunalnego zwracają się osoby doświadczające przemocy w rodzinie, wymaga zapewnienia nie tylko realnej pomocy mieszkaniowej, odpowiedniej do uzasadnionych potrzeb, ale także determinuje czas, w którym pomoc ta powinna być udzielona.

W związku z tym Adam Bodnar zwrócił się do ministra infrastruktury i budownictwa o podjęcie prac legislacyjnych mających na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej ofiar przemocy domowej, w tym szczególnych preferencji w korzystaniu z gminnej pomocy mieszkaniowej. Sugerowane rozwiązania umożliwiłyby wdrożenie w pełnym zakresie art. 19 Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.