PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzecznik Praw Obywatelskich otworzył punkt przyjęć interesantów w Koszalinie

  • PAP/JS    26 marca 2018 - 19:49
Rzecznik Praw Obywatelskich otworzył punkt przyjęć interesantów w Koszalinie
Punkt Przyjęć Interesantów RPO w Koszalinie od poniedziałku (26 marca) działa w Urzędzie Miejskim przy Rynku Staromiejskim 6-7. (fot. pixabay.com)

Punkt Przyjęć Interesantów Rzecznika Praw Obywatelskich w Koszalinie, który otworzył w rzecznik Adam Bodnar, jest 11. utworzonym w kraju. Raz na dwa miesiące będą w nim przyjmować pracownicy gdańskiego biura terenowego RPO.
"Nie chodzi o to, by zastępować sieć nieodpłatnej pomocy prawnej, by wyręczać rzeczników konsumentów. Urząd rzecznika ma inne zadanie. Jesteśmy od tego, aby zajmować się naruszeniami konstytucyjnych praw i wolności, wszystkimi sytuacjami, które powodują wątpliwość co do działania bądź zaniechania ze strony organów władzy" - podkreślił Bodnar na konferencji prasowej.

Ocenił, że dla obywateli szczególnie istotne może być wejście w życie ustawy o Sądzie Najwyższym, która wprowadza instytucję tzw. skargi nadzwyczajnej. Można ją będzie składać również za pośrednictwem RPO od 4 kwietnia, jeżeli m.in.: doszło do naruszenia praw i wolności jednostki czy zostały rażąco naruszone przepisy prawa przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie.

Punkt Przyjęć Interesantów RPO w Koszalinie od poniedziałku (26 marca) działa w Urzędzie Miejskim przy Rynku Staromiejskim 6-7. Pomieszczenia użyczył prezydent miasta Piotr Jedliński. Obywatele będą przyjmowani w sali klubowej A. Najbliższe dni przyjęć to 10 maja, 12 lipca i 13 września w godz. 11.30-14.00.

"Moi poprzednicy założyli trzy biura terenowe (w Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu - PAP). Warunki budżetowe w ostatnich latach nie pozwoliły na to, bym w jakikolwiek sposób zwiększył liczbę biur. Niezależnie jednak od tego uznałem, że to co powinienem robić, to tworzyć w tych warunkach, jakie mam, możliwości częstszego, łatwiejszego kontaktu obywateli z biurem rzecznika" - powiedział Bodnar.

Punkty istnieją już w: Słupsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Częstochowie, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Wałbrzychu. Planowane jest ich otwarcie w Białymstoku i Rzeszowie.

Biuro RPO zatrudnia obecnie ok. 300 osób. Większość pracuje w Warszawie. Rocznie warszawskie biuro i jego trzy oddziały terenowe rozpatrują ok. 60 tys. spraw.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.