PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzecznik praw obywatelskich w Bytomiu

  • GK/www.bytom.pl    9 września 2011 - 19:45
Rzecznik praw obywatelskich w Bytomiu

Szkody górnicze w Bytomiu i sytuacja, w jakiej znajduje się miasto po likwidacji przemysłu ciężkiego, zdominowały spotkanie prezydenta z Ireną Lipowicz.
– To jest absolutnie nadzwyczajna sytuacja i nie ma w świadomości społecznej mieszkańców innych regionów takich obrazów, jakie można oglądać w części dzielnicy Karb – mówiła podczas spotkania z prezydentem Bytomia Piotrem Kojem (zabierz głos/oceń prezydenta) Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich.

Cztraj też: Kompania Węglowa zwróci za najem w Bytomiu

Prezydent zapoznał także prof. Irenę Lipowicz z propozycją porozumienia z Kompanią Węglową w formie, jaką przygotowały władze Bytomia.

Czytaj też: Bytom chce ponad 30 mln zł za budynki w Karbiu

Rzecznik praw obywatelskich pytała o przyszłość pobliskiej szkoły i kolejnych punktów na mapie miasta, które mogą ucierpieć wskutek obecnie prowadzonej eksploatacji. Ze zrozumieniem odniosła się do prób szukania wsparcia u premiera przez miejskie władze.

Czytaj też: Bytom się zapada

– To wyraźnie przekracza możliwości samorządu, który robi, co może – mówiła. - Potrzebny jest specjalny projekt – projekt „Bytom”. Irena Lipowicz przyznała, że Bytomiowi potrzebna jest pomoc nawet całego kraju, bo w chwili, kiedy likwidowano przemysł ciężki, nie skoncentrowano się na skutkach restrukturyzacji. Historia zna taki przypadek, kiedy cały kraj odbudowywał jedno miasto. Być może teraz trzeba będzie akcji „cały kraj odbudowuje Bytom” – mówiła.

– Lepiej działać teraz, zanim zdarzy się katastrofa, w której ktoś zginie, a której nie wybaczylibyśmy sobie nigdy - dodała.

Zapowiedziała też napisanie listu otwartego do samorządu adwokackiego w ramach akcji „Pro Bono”, aby nieodpłatnie pomóc właścicielom mieszkań w egzekwowaniu ich praw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Zawiedziona, 2011-09-23 08:51:33

    A co tam rzecznik pomoże?
  • spostrzegawcza, 2011-09-23 07:52:07

    Pani Lipowicz ma na imię Irena !