PARTNER PORTALU
  • BGK

Są wyniki konkursu w Programie Wieloletnim „Senior+” na rok 2018

  • MIW    15 lutego 2018 - 15:40
Są wyniki konkursu w Programie Wieloletnim „Senior+” na rok 2018
Wszystkie powstałe w ramach tegorocznej edycji programu nowe placówki zapewnią 5387 nowych miejsc pobytu dla osób starszych (fot. Pixabay.com)

Znamy już wyniki tegorocznej edycji Programu Wieloletniego „Senior+”. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dofinansowanie na utworzenie i wyposażenie placówek „Senior+” otrzyma w tym roku 214 nowych placówek, a 224 już istniejące placówki „Senior+” otrzymają wsparcie na zapewnienie bieżącego funkcjonowania.
  • Najwięcej nowych placówek powstanie w województwach: mazowieckim, małopolskim i śląskim. W sumie wszystkie powstałe w ramach tegorocznej edycji programu nowe placówki zapewnią 5387 nowych miejsc pobytu dla osób starszych.
  • W obecnej edycji konkursu wszystkim podmiotom, które złożyły wnioski i przeszły ocenę formalną, zostało przyznane dofinansowanie (w sumie 50, 36 mln zł).
  • Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada, że w najbliższym czasie planowany jest kolejny nabór wniosków.

W sumie na 214 nowych placówek „Senior+” przeznaczonych zostanie 35,49 mln zł (18,62 mln zł na 76 Dziennych Domów i 16,87 mln zł na 138 Klubów), zaś na dofinansowanie już istniejących placówek, zapewniających 5756 miejsc, zostanie przeznaczonych 14,87 mln zł (12,71 mln zł na 154 Dzienne Domy i 2,15 mln zł na 70 Klubów).

Jak zapowiada resort, najwięcej nowych placówek powstanie w województwach: mazowieckim (35), małopolskim (21) i śląskim (20), natomiast najwięcej już istniejących placówek otrzyma dofinansowanie do bieżącej działalności w województwach: mazowieckim (23), śląskim (24), wielkopolskim (24). W sumie wszystkie powstałe w ramach tegorocznej edycji programu nowe placówki zapewnią 5387 nowych miejsc pobytu dla osób starszych (szczegółową listę publikujemy w dziale „multimedia”).

Czytaj: Program "Senior-Wigor" nie daje efektów. Potrzebna całościowa polityka senioralna

Ministerstwo podkreśla, że zmiany finansowo-infrastrukturalne i wprowadzenie nowej formuły, jaką jest Klub „Senior+” w 2017 r., spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony samorządów. Zmiany te obejmowały podwyższenie wsparcia finansowego na utworzenie lub wyposażenie placówki z 250 do 300 tys. zł w przypadku Dziennego Domu „Senior+” oraz do 150 tys. w przypadku Klubu „Senior+”; podwyższenie dofinansowania na utrzymanie każdego jednego miejsca dla Dziennych Domów „Senior+” z 200 do 300 zł miesięcznie, w przypadku Klubu „Senior+” – do 200 zł miesięcznie; obniżenie wymogów określających minimalny standard warunków lokalowych dla Dziennego Domu „Senior +”; zmianę minimalnego poziomu zatrudnienia pracowników w celu dostosowania przez samorządy placówek do lokalnych potrzeb oraz usprawnienie realizacji Programu poprzez przekazanie części działań (m.in. związanych z podpisywaniem umów) na poziom regionalny.

Resort zwraca uwagę, że budżet Programu na rok 2018 liczy 80 mln zł, co jest jak do tej pory najwyższą kwotą, jaka została przeznaczona na ten cel. Podkreśla też, że w obecnej edycji konkursu wszystkim podmiotom, które złożyły wnioski i przeszły ocenę formalną zostało przyznane dofinansowanie (w sumie 50,36 mln zł). Zapowiada też, że w najbliższym czasie planowany jest kolejny nabór wniosków.

Czytaj: Opieka 75 plus: Rząd przygotował program wsparcia dla seniorów

Program Wieloletni „Senior+” na lata 2015-2020 adresowany jest do nieaktywnych zawodowo osób w wieku 60+. W ramach Programu jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego mogą ubiegać się o uzyskanie środków finansowych przeznaczonych na jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie (przebudowę lub remont) i wyposażenie placówki lub na zapewnienie funkcjonowania już istniejących placówek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (1)

  • PiotrN, 2018-02-16 19:42:49

    Skoro jest tak dobrze to skąd wzrost opłat w zakładach opiekuńczych?