PARTNER PORTALU
  • BGK

Sąd Najwyższy: za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości nie można stracić prawa jazdy

  • MIW    16 lutego 2018 - 11:33
Sąd Najwyższy: za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości nie można stracić prawa jazdy
Za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości nie można stracić prawa jazdy (fot. Pixabay.com)

Za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości nie można stracić prawa jazdy - tak orzekł Sąd Najwyższy rozpatrując kasację Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodnar interweniował w sprawie rowerzysty ukaranego zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości. SN uchylił zaskarżony wyrok w punkcie dotyczącym zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i w tym zakresie przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.




Geneza sprawy sięga grudnia 2016 roku, kiedy Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ ukarał rowerzystę przyłapanego na jeździe w stanie nietrzeźwości grzywną 300 zł i orzekł wobec niego półroczny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

W kasacji RPO zarzucił temu wyrokowi rażące naruszenie prawa materialnego przez niewłaściwe zastosowanie art. 87 par. 4 Kodeksu wykroczeń. Zastępca RPO Stanisław Trociuk powołał się na wyrok Sądu Najwyższego z 6.10.2015 roku, w którym podkreślono, że treść art. 87 par. 4 Kw wskazuje jednoznacznie, iż w przypadku ukarania za wykroczenie polegające na prowadzeniu w stanie nietrzeźwości pojazdu innego niż mechaniczny, zakaz prowadzenia pojazdów, jaki może być orzeczony, nie dotyczy pojazdów mechanicznych.

Czytaj: Ścieżki rowerowe, stojaki, kaski, aplikacje: Jacy są polscy rowerzyści i co jest dla nich ważne?

- Treść środka karnego orzeczono zatem w sposób sprzeczny ze wskazanym przepisem, co stanowiło jego rażące naruszenie, które miało istotny wpływ na treść orzeczenia – argumentował RPO.

Sąd Najwyższy uznał, że kasacja Rzecznika wniesiona na korzyść rowerzysty była zasadna i w związku z tym podlegała rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron. SN uwzględnił kasację w całości i uchylił zaskarżony wyrok w części, którą orzeczono zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Czytaj: Warszawa, mandaty: Nad Wisłą można pić alkohol? Samorząd tłumaczy

- W obowiązującym stanie prawnym Sąd Rejonowy skazując rowerzystę za wykroczenie polegające na kierowaniu rowerem w stanie nietrzeźwości i orzekając wobec obwinionego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, dopuścił się rażącej obrazy art. 87 § 4 k.w. - stwierdził Sąd Najwyższy i zaznaczył, że rozpoznając sprawę ponownie Sąd Rejonowy orzeknie w przedmiocie zakazu prowadzenia pojazdów zgodnie z naruszonym przepisem.

Tym samym SN potwierdził, że sądy nie mogą orzekać zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wobec osób kierujących rowerem w stanie nietrzeźwości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.