PARTNER PORTALU
 • BGK

Sąd ponownie zajmie się wysokością zarobków Tadeusza Truskolaskiego, prezydenta Białegostoku

 • PAP/KDS    13 sierpnia 2017 - 12:27
Sąd ponownie zajmie się wysokością zarobków Tadeusza Truskolaskiego, prezydenta Białegostoku
Głównym powodem obniżenia prezydentowi wynagrodzenia był brak absolutorium za 2015 rok (fot. Grupa PTWP)

W drugiej połowie listopada Sąd Okręgowy w Białymstoku ponownie zajmie się sprawą obniżenia zarobków Tadeuszowi Truskolaskiemu, prezydentowi Białegostoku. Korzystny dla Truskolaskiego wyrok I instancji zaskarżyła strona pozwana.
Rada Miasta Białystok obniżyła zarobki Tadeusza Truskolaskiego w październiku ub. roku; głównym powodem decyzji był brak absolutorium za 2015 rok. Jednak w wypowiedziach wnioskujących o obniżkę radnych PiS, którzy mają w radzie samodzielną większość i są w opozycji do prezydenta, padały też zarzuty dotyczące np. braku inwestycji, nadzoru nad miejskimi spółkami, czy złego zarządzania oświatą i braku ładu urbanistycznego w mieście.

Biorąc pod uwagę wszystkie składniki wynagrodzenia, prezydent Truskolaski zarabiał ok. 13 tys. zł brutto miesięcznie. Obniżka, o której zdecydowali jesienią radni, to w sumie 3,8 tys. zł brutto.

Domagając się przed sądem pracy przywrócenia poziomu zarobków i odszkodowania, prezydent Białegostoku powoływał się na naruszenie zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu z uwagi na poglądy polityczne i konflikt na tym tle z większościowym klubem radnych PiS.

Formalnie pozwał pracodawcę, czyli Urząd Miejski w Białymstoku, reprezentowany w sądzie przez radnego klubu PiS Marka Chojnowskiego. Chciał on oddalenia powództwa argumentując, iż podstawą decyzji o obniżce były wyłącznie względy merytoryczne. Podnoszony był też argument, iż to rada miasta decyduje o zarobkach prezydenta, a ocena jej uchwał leży w kompetencji sądów administracyjnych, a nie sądu pracy.

Ten ostatni (Sąd Rejonowy w Białymstoku jako sąd I instancji - przyp. red) uznał jednak, iż ma takie kompetencje, dotyczące rozpatrywania przypadków dyskryminacji w zatrudnieniu. W maju orzekł, iż za obniżką stały powody polityczne a nie merytoryczne, przywrócił prezydentowi miasta poprzedni poziom wynagrodzenia, zasądził mu również 12 tys. zł odszkodowania (z odsetkami) za okres obniżenia zarobków.

Strona pozwana złożyła apelację, w której domaga się zmiany zaskarżonego wyroku i oddalenia powództwa w całości, ewentualnie uchylenia orzeczenia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez sąd I instancji - poinformował sędzia Wiesław Żywolewski Sądu Okręgowego w Białymstoku.

W obszernej apelacji są podnoszone zarówno zarzuty dotyczące prawa materialnego, jak i procesowego.

Strona pozwana uważa m.in., iż sąd rejonowy nie był uprawniony do decydowania o zarobkach prezydenta, ustalanych poprzez uchwałę rady miasta; podnosi również w apelacji, iż błędem tego sądu było przyjęcie, że wskazane przez prezydenta powody - w jego ocenie - dyskryminacji, można zakwalifikować jako dyskryminację z powodu przekonań politycznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Julek, 2017-08-16 11:41:17

  Do Leonarda: Wolne żarty. Widziałem już wiele debat absolutoryjnych. Absolutorium to wyłącznie ocena polityczna, nie mająca wiele wspólnego z oceną jakości pracy. W obecnym stanie prawnym tej dokonują mieszkańcy przy wyborach. A jeśli jeszcze wziąć pod uwagę, że to radni PiS, to wątpliwości nie mam ...żadnych.  rozwiń
 • ernest hamengej, 2017-08-16 10:18:00

  Do Leonarda: Osobiście uważam, że dla stanowisk samorządowych nie powinno być minimalnych granic wynagrodzeń.
 • Leonarda, 2017-08-16 10:09:21

  Byłam zawstydzona czytając tekst o tym, jak ten facet chce wyszarpać 3 tys. To oburzające. Jeśli nie było absolutorium, to nie było dobrej pracy! Ależ pazerny, tfu.