PARTNER PORTALU
 • BGK

Sąd utrzymał postanowienie o zawieszeniu w czynnościach starosty opatowskiego

 • PAP/JS    10 maja 2018 - 20:15
Sąd utrzymał postanowienie o zawieszeniu w czynnościach starosty opatowskiego
Bogusław Włodarczyk (PSL) jest starostą opatowskim od 2010 r. (fot. youtube)

Starosta opatowski Bogusław Włodarczyk, który w kwietniu usłyszał prokuratorskie zarzuty, pozostanie zawieszony w czynnościach służbowych. W czwartek (10 maja) Sąd Rejonowy w Kielcach utrzymał w mocy wcześniejsze postanowienie prokuratury w tej sprawie.
 • Pierwsze cztery zarzuty postawione staroście dotyczą przekraczania uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i oszustw co do mienia znacznej wartości na szkodę czterech podmiotów gospodarczych wykonujących remont szpitala.
 • Łączna wartość szkód, jakie miały ponieść te firmy, to ok. 14,5 mln zł oraz w jednym wypadku - usiłowanie oszustwa - na kwotę 3,3 mln zł.
 • Piąty zarzut dotyczy usiłowania oszustwa na szkodę jednej z tych firm w maju 2014 r. na kwotę 40 tys. zł i dokonanie oszustwa na kwotę 25 tys. zł.

Zarzuty wobec Włodarczyka (starosta prosił media, by podawać jego pełne nazwisko) są związane z nieprawidłowościami przy remoncie i pracach wykończeniowych szpitala w Opatowie (Świętokrzyskie). Samorządowiec jest jedną z trzech osób podejrzanych w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Kielcach od 2015 r. Przed miesiącem śledczy postawili im zarzuty.

Starosta usłyszał zarzuty dotyczące m.in. przekraczania uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i oszustw co do mienia znacznej wartości na szkodę czterech firm wykonujących remont szpitala. Włodarczyk nie przyznał się, złożył wyjaśnienia.

Jako środek zapobiegawczy zastosowano zawieszenie starosty w czynnościach służbowych. Podejrzany i jego obrońcy zaskarżyli to postanowienie prokuratury.

W czwartek sprawę rozpatrywał kielecki sąd rejonowy. Jak poinformowała rzeczniczka Sądu Okręgowego w Kielcach Monika Gądek-Tamborska, sąd nie uwzględnił zażaleń na postanowienie prokuratury o zawieszeniu starosty w czynnościach służbowych - utrzymał to postanowienie w mocy.

Firmy, które w latach 2013-2014 prowadziły prace wykończeniowe w szpitalu w Opatowie, po zakończeniu robót nie otrzymały należności od prywatnej spółki z Katowic, dzierżawiącej wówczas lecznicę od powiatu. Domagały się potem, by wypłaciły je władze powiatu, bowiem prowadzona przez samorząd spółka "Top Medicus" przejęła szpital po zerwaniu przez samorząd umowy dzierżawy lecznicy - w czerwcu 2014 r.

Czytaj też: Zawieszony starosta opatowski Bogusław Włodarczyk: Jestem niewinny

Pierwsze cztery zarzuty postawione staroście w tej sprawie dotyczą przekraczania uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i oszustw co do mienia znacznej wartości na szkodę czterech podmiotów gospodarczych wykonujących remont szpitala.

Łączna wartość szkód, jakie miały ponieść te firmy, to ok. 14,5 mln zł oraz w jednym wypadku - usiłowanie oszustwa - na kwotę 3,3 mln zł. Piąty zarzut dotyczy usiłowania oszustwa na szkodę jednej z tych firm w maju 2014 r. na kwotę 40 tys. zł i dokonanie oszustwa na kwotę 25 tys. zł.

Ostatnie dwa zarzuty dotyczą jesieni 2014 r. Związane są z przekroczeniem uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przy zawieraniu umów na sprzątanie pomieszczeń biurowych starostwa - w sytuacji gdy podejrzany wiedział, iż zlecone prace wykonywały inne osoby, a także z poświadczeniem nieprawdy w dokumentach przesyłanych do ZUS w związku z tymi umowami.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.