PARTNER PORTALU
  • BGK

Sąd, współpraca z SB: Burmistrz Żywca Antoni Szlagor nie jest kłamcą lustracyjnym

  • PAP/AT    24 maja 2016 - 23:00
Sąd, współpraca z SB: Burmistrz Żywca Antoni Szlagor nie jest kłamcą lustracyjnym
Według IPN z dokumentów archiwalnych jednoznacznie wynika, że Antoni Szlagor był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie Paweł Góral (fot.fotolia)

Katowicki sąd apelacyjny podtrzymał decyzję sądu okręgowego, który pół roku temu uniewinnił burmistrza Żywca Antoniego Szlagora od zarzutu współpracy z SB. Decyzja jest prawomocna.
Od decyzji sądu przysługuje kasacja. "Może ją wnieść jedynie prokurator generalny. Dyskusja na ten temat jest jednak teraz jeszcze przedwczesna, ponieważ orzeczenie uzasadnione zostało ustnie. (…) Po otrzymaniu uzasadnienia na piśmie będziemy je analizowali. Decyzję końcową podejmie prokurator generalny" - powiedział prok. Artur Wójcik z oddziałowego biura lustracyjnego IPN w Katowicach.

Zadowolony z decyzji sądu jest Antoni Szlagor. "Nikt nie odda mi straconego czasu, nerwów i zdrowia. (...) Moja gehenna związana z tą sprawą trwała od 2008 r., kiedy w prasie pojawiły się wyssane z palca zarzuty o mojej rzekomej agenturalnej przeszłości. (…) Bardzo chciałbym wierzyć, że moi wrogowie, którzy opluwali mnie w Internecie, teraz będą potrafili (…) powiedzieć przepraszam" - oświadczył.

Według IPN z dokumentów archiwalnych jednoznacznie wynika, że Antoni Szlagor był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie Paweł Góral. Miał przekazać szereg istotnych informacji o duszpasterstwie akademickim w Krakowie, gdzie studiował, za co przez dwa lata od maja 1971 r. pobierał comiesięczne wynagrodzenie. "Bezpieka" chciała ponownie go namówić do współpracy w latach 80., ale wtedy odmówił.

Burmistrz od początku zaprzeczał. Wyjaśniał, że istnieje wiele hipotez w jaki sposób jego nazwisko znalazło się w archiwach "bezpieki". Jego zdaniem najbardziej prawdopodobne jest, że został zarejestrowany jako przykrycie osoby, której SB nie chciała ujawniać. "Wszystko się działo bez mojej wiedzy. Tamta osoba przekazywała różnego rodzaju dokumenty, a mnie zarejestrowali. Świadczą o tym dokumenty, m.in. przy rejestracji otrzymałem taki sam numer jak Antoni Szlagor, który urodził się w 1938 r, czyli wiele lat przede mną" - wyjaśniał dwa lata temu.

Sprawa w sądzie toczyła się od jesieni 2012 r. Katowicki sąd okręgowy dwukrotnie uniewinniał burmistrza od zarzutu kłamstwa lustracyjnego. Po raz pierwszy stało się to latem 2014 r. Sąd apelacyjny dopatrzył się jednak uchybień proceduralnych i skierował sprawę do ponownego rozpoznania. W grudniu ub.r. Szlagor został po raz wtóry oczyszczony. IPN ponownie złożył apelację, która została rozpatrzona we wtorek.

Antoni Szlagor jest burmistrzem Żywca od 2002 r. Obecnie reprezentuje swój własny komitet wyborczy. Nie należy do żadnej partii. W 2002 r. został wybrany na stanowisko w drugiej turze. W kolejnych wyborach zwyciężał już w pierwszej turze. Ostatnio poparło go 64,27 proc. głosujących.

Szlagor jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Z wykształcenia jest elektronikiem odlewnictwa i mechaniki. Kończył także studium podyplomowe na Politechnice Krakowskiej w zakresie zarządzania i organizacji w jednostkach samorządowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.