PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd dolnośląski zapewnia, że Teatr Polski we Wrocławiu nie zniknie

  • PAP/GP    15 maja 2017 - 15:25
Samorząd dolnośląski zapewnia, że Teatr Polski we Wrocławiu nie zniknie
Teatr we Wrocławiu to wojewódzka instytucja kultury założona w 1949 r. (fot.:wikimedia.org/domena publiczna)

Nie planujemy likwidacji Teatru Polskiego we Wrocławiu - powiedział w poniedziałek (15 maja) marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski po spotkaniu w MKiDN. Dodał, że w ocenie zarządu województwa Cezary Morawski został skutecznie odwołany z funkcji dyrektora teatru.
• Zaniepokojonych sytuacją Teatry we Wrocławiu uspokaja marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, który rozmawiał o placówce kulturalnej z kierownictwem MKiDN.

• Mimo różnicy zdań między samorządem i ministerstwem rozmowy mają trwać dalej.

• Punktem spornym między władzami centralnymi i samorządem jest obsada dyrekcyjnego stanowiska placówki.

W poniedziałek w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się spotkanie marszałka woj. dolnośląskiego z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotrem Glińskim oraz wiceminister kultury Wandą Zwinogrodzką ws. Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Z funkcji dyrektora odwołany tam został w kwietniu Cezary Morawski, a zarząd województwa funkcję p.o. dyrektora powierzył Remigiuszowi Lenczykowi. Wojewoda wstrzymał jednak uchwałę w tej sprawie, z kolei zarząd województwa zaskarżył do WSA tę decyzję wojewody.

Nie ma postępu, ale i nie ma powodów do niepokoju

- Rozmowa z wicepremierem Glińskim, ale również z panią minister Zwinogrodzką była interesująca, natomiast strony zostały przy swoich stanowiskach. Ja uważam, że odwołanie dyrektora Morawskiego było zgodnie z prawem, wszystkie procedury zostały dochowane. Pan wicepremier, pani minister uważają, że dyrektorem jest dalej dyrektor Morawski, ale to też ma dla mnie olbrzymie znaczenie, dlatego że wiem, co w tej chwili mam robić - powiedział po spotkaniu Przybylski.

- Myślę, że takim dobrym prognostykiem jest to, że jest wspólna troska o dobro tego teatru i że ten konflikt, który w teatrze jest, musi być jak najszybciej zażegnany. W tej chwili te działania są po stronie mojej, po stronie zarządu województwa dolnośląskiego - dodał.

O likwidacji teatru nie ma mowy

Pytany, jakie są plany wobec Teatru Polskiego we Wrocławiu, czy zostanie on np. zlikwidowany, odpowiedział: Ja nigdy o tym nie myślałem, na zarządzie (województwa) nigdy tego tematu nie było, więc należy uznać, że tego tematu nie ma. Nie planujemy likwidacji teatru - podkreślił Przybylski.

Marszałek woj. dolnośląskiego dodał, że najbliższe działania zarządu będą skierowane na "kwestie personalne, pracownicze i finansowe", które muszą być podjęte, żeby były podstawy prawne, a także, żeby zapewnić dokończenie obecnego sezonu teatralnego w spokojnych warunkach.

- Jeżeli nie uda nam się do rozpoczęcia nowego sezonu wyłonić dyrektora, to chcemy przygotować teatr do nowego sezonu.

Jak mówił, sytuacja musi ulec naprawieniu, nie może być tak, że teatrem zarządzają dwie osoby: jedna ma ograniczone kompetencje do podpisywania niektórych ważnych dokumentów dla teatru, a druga nie jest wpuszczana na teren teatru, żeby swoją funkcję pełnić - podkreślił Przybylski. Zaznaczył, że podstawą działań zarządu woj. jest prawo i przestrzeganie prawa w każdym zakresie.

Spór toczy się o pana Morawskiego

Zaznaczył, że zarząd województwa dolnośląskiego uważa, że odwołanie Morawskiego z funkcji dyrektora nastąpiło skutecznie i nie jest on już dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.