PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd Jaworzna rozważy opuszczenie metropolii górnośląskiej

  • bad/PAP    10 czerwca 2016 - 19:16
Samorząd Jaworzna rozważy opuszczenie metropolii górnośląskiej
Jaworzno obawia się m.in. utraty wpływu na swój system transportu publicznego. Fot. UM Jaworzno

• Radni Jaworzna podczas sesji rady miasta 23 czerwca rozważą kwestię opuszczenia Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.
• Miasto waha się też czy przystąpić do planowanej metropolii, obawiając się m.in. utraty wpływu na swój system transportu publicznego.
Istniejący od 2007 r. Górnośląski Związek Metropolitalny zrzesza obecnie 14 śląskich i zagłębiowskich miast konurbacji katowickiej. Od grudnia ub. roku koordynuje starania tamtejszych samorządów na rzecz utworzenia związku metropolitalnego (najpierw na gruncie obowiązującej obecnie ustawy, teraz na podstawie projektu przygotowanego przez MSWiA).

Jak przekazał rzecznik GZM Maciej Grymowicz, podczas piątkowego posiedzenia zgromadzenia Związku prezydent Jaworzna Paweł Silbert zrezygnował z udziału w zarządzie GZM i zapowiedział, że przedłoży 23 czerwca jaworznickiej radzie miasta projekt uchwały o wystąpieniu z tej organizacji.

"Na razie nie możemy tego przesądzać. Będzie dyskusja na ten temat. Do tego czasu może się jeszcze coś zmienić" - zastrzegł w rozmowie z PAP Silbert.

Pytany, czy coś może się zmienić prezydent Jaworzna wskazał, że "jeżeli okaże się, że w projekcie ustawy (MSWiA) będą pokazane takie zmiany, które nie będą nas, że tak powiem, siłą inkorporować i dadzą nam szansę, abyśmy nie musieli jako mieszkańcy miasta płacić za bilety (komunikacji publicznej - PAP) dużo drożej, niż dzisiaj - to może tak".

Jaworzno jest jednym z dwóch miast GZM - obok Tychów - które samodzielnie organizują komunikację publiczną na swoim terenie. Pozostali członkowie związku powierzają to zadanie Komunikacyjnemu Związkowi Komunalnemu GOP, który wobec zapisów projektu MSWiA mógłby stać się jednym z organów nowego związku metropolitalnego.

Silbert zaznaczył, że obawy Jaworzna co do przyszłej metropolii nie wiążą się tyle z samym KZK GOP, co "z kwestią utraty prawa gminy do tego zadania, jakim jest transport publiczny". "Dla nas oznaczałoby to po prostu radykalny wzrost ceny biletu; z tym ciężko mi się pogodzić, a raczej ciężko mi powiedzieć mieszkańcom, że to jest dla nich dobre" - wskazał prezydent Jaworzna.

Silbert podkreślił, że obecnie ceny biletów komunikacji publicznej w Jaworznie są "radykalnie niższe" niż u organizatora w znacznej części konurbacji.

Prezydent Jaworzna zaakcentował, że nie kwestionuje idei metropolii; uważa jej powstanie za dobre - jest ona jednak dla jaworznian "trudna" wobec perspektywy utraty wypracowanej przez lata "zdobyczy" taniego biletu. Jego zdaniem podniesienie ceny biletu oznaczałoby powrót mieszkańców do samochodów, co z kolei byłoby problemem dla jaworznickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, potrzebującego wówczas większych dopłat z budżetu miasta.

Silbert w rozmowie z PAP zastrzegł ponadto, że miasto nie zarzeka się, że nigdy nie przystąpi do związku metropolitalnego. Prosi jednak, by w momencie, gdy nie widać jeszcze korzyści z uczestnictwa w nim, mogło być "choć przez jakiś czas z boku" - z uwagi przede wszystkim na pewną odrębność organizacyjną, jeśli chodzi o komunikację.

Odnosząc się m.in. do stanowiska Jaworzna przewodnicząca GZM prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik zaznaczyła w piątek, że miasta regionu liczą na szybkie uchwalenie ustawy metropolitalnej i wierzą, że rząd będzie temu przychylny. "Przed nami wiele pracy, ale jestem optymistką. Musimy mocniej współpracować w gronie samorządowców. Cieszę się, że mimo różnic i wątpliwości, Jaworzno zadeklarowało dalszą współpracę w działaniach na rzecz rozwoju naszego regionu. Z naszej strony wola takiej współpracy jest na pewno" - powiedziała Mańka Szulik.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Jaworznianka, 2016-06-19 21:56:14

    Czy aby na pewno miasto Jaworzno nie dopłaca z budżetu do tych tanich biletów, czyli utrzymania PKM? Czy silna metropilitalna wspólnota nie jest ważniejsza niż osobicte ambicje Prezydenta Silberta?