PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządowcy i parlamentarzyści pielgrzymują do sanktuarium w Świętej Lipce

 • PAP/JS    12 maja 2018 - 09:45
Samorządowcy i parlamentarzyści pielgrzymują do sanktuarium w Świętej Lipce
Sanktuarium, które niedawno zostało umieszczone na liście Pomników Historii, przez wieki było ośrodkiem polskości, ale także ekumenizmu (fot. Święta Lipka/facebook)

Samorządowcy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele administracji rządowej pielgrzymują do sanktuarium w Świętej Lipce. Sanktuarium obchodzi w tym roku jubileusze 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej oraz 400-lecia oddania miejsca pod opiekę polskiego króla.
 • Jak podkreślił proboszcz świętolipskiej parafii ks. Aleksander Jacyniak, spodziewany jest udział około 500 przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzystów, radnych, zarządu województwa, prezydentów, starostów, burmistrzów, wójtów, sołtysów, pracowników administracji z Warmii i Mazur.
 • Sanktuarium, które niedawno zostało umieszczone na liście Pomników Historii, przez wieki było ośrodkiem polskości, ale także ekumenizmu.
 • Sanktuarium w Świętej Lipce leży w wyjątkowym miejscu, nieopodal historycznej granicy katolickiej Warmii i protestanckich Mazur, blisko dawnej granicy I Rzeczpospolitej i państwa pruskiego.

Jak powiedział ks. Jacyniak, ten rok jest szczególny dla Świętej Lipki, bo obchodzi jubileusze 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej, 400-lecia oddania miejsca pod opiekę króla polskiego i jego następców, a także 125-rocznica ukończenia przez kompozytora i organistę Feliksa Nowowiejskiego tutejszej szkoły muzycznej.

Kościelne uroczystości jubileuszowe w Świętej Lipce rozpoczęły się już w marcu, kiedy odbyło się popularno-naukowe sympozjum na temat sanktuarium pielgrzymkowego. Pielgrzymowali tu już także tegoroczni maturzyści z archidiecezji warmińskiej. We wszystkich archidiecezjalnych kościołach i pozostających pod opieką jezuitów odczytywane są rozważania na temat sanktuarium świętolipskiego.

"Bardzo ważnym wydarzeniem dla nas było dołączenie przez prezydenta RP sanktuarium do listy Pomników Historii, najbardziej elitarnego grona kilkudziesięciu obiektów i terenów zabytkowych, a 2 maja świątynia jako jedyna w Polsce otrzymała flagę od prezydenta RP"- powiedział ks. proboszcz.

Główne uroczystości 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski odbędą się 11 sierpnia.

Obraz Matki Bożej w Świętej Lipce został przyozdobiony koronami papieskimi 11 sierpnia 1968 r. Ceremonii dokonał prymas Polski ks. kardynał Stefan Wyszyński, a sumę celebrował ks. kardynał Karol Wojtyła. Papież Jan Paweł II dekretem z 24 lutego 1983 r. nadał kościołowi w Świętej Lipce tytuł Bazyliki Mniejszej.

Jak podał ks. Jacyniak, sanktuarium, którym od wieków opiekują się jezuici, odwiedza rocznie około 400 tys. ludzi. Są to przeważnie turyści, ale i pielgrzymi. W czasie sezonu wakacyjnego, gdy każdego dnia odbywa się siedem prezentacji organowych, świątynia jest wypełniona po brzegi, a często ludzie gromadzą się także przed kościołem - dodał proboszcz.

Sanktuarium w Świętej Lipce leży w wyjątkowym miejscu, nieopodal historycznej granicy katolickiej Warmii i protestanckich Mazur, blisko dawnej granicy I Rzeczpospolitej i państwa pruskiego. Od kilkudziesięciu lat Święta Lipka pełni funkcję Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan, właśnie ze względu na położenie na styku ziem warmińskiej i mazurskiej i wyznań, które w regionie są cztery: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego i greckokatolickiego.

Jak poinformował ks. Jacyniak, sanktuarium już w przeszłości pełniło funkcje ekumeniczne. Gdy w XVIII w. w Świętej Lipce odprawiane były msze luterańskie dla protestantów, wówczas zamieszczane były ogłoszenia, by nie przychodzili na nie katolicy, ale nie dlatego, że byli źle widziani, lecz by protestanci mogli zmieścić się w świątyni - wyjaśnił proboszcz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.