PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządowiec Roku: Bogusław Waksmundzki o wyborach i wyzwaniach powiatów

 • AW    3 kwietnia 2018 - 12:00
Samorządowiec Roku: Bogusław Waksmundzki o wyborach i wyzwaniach powiatów
Bogusław Waksmundzki (fot. Nowotarski.pl)

– Od wielu lat mówi się o poprawianiu funkcjonowania samorządu. Jest wiele myśli i politycznych inicjatyw, które zostają w szufladach polityków. Może i dobrze, bo te inicjatywy mogłyby wpłynąć niekorzystnie na samorząd wszystkich szczebli. Widać to najlepiej w chwili obecnej – chce się zmienić samorząd dla samej zmiany, a nie po to, aby go doskonalić – ocenia Bogusław Waksmundzki, radny i członek zarządu powiatu nowotarskiego.
 • Bogusław Waksmundzki, radny i członek zarządu powiatu nowotarskiego, zwyciężył w kategorii radny powiatowy konkursu Samorządowiec Roku 2017.
 • To były wójt gminy Krościenko nad Dunajcem i przewodniczący rady euroregionu "Tatry".
 • Rozmawiamy o mijającej kadencji i wyzwaniach, z jakimi przychodzi mierzyć się radnym powiatowym.


Czytelnicy oceniali ostatni rok pracy samorządowców, ale wyborcy już wkrótce podsumują przy urnach całą kadencję. Będzie pan kandydował jesienią?

- Wybory są rzeczywiście oceną pracy radnych na rzecz wspólnoty i z tego powodu będę ubiegał się o mandat radnego powiatu nowotarskiego. Praca w samorządzie daje dużo satysfakcji, ponieważ widać efekty działania po roku czy dwóch. Nie jest to długi czas i można stosunkowo szybko korygować decyzje.

W samorządzie ważna jest współpraca w radzie, współpraca pomiędzy jednostkami samorządowymi. To pozwala lepiej rozwijać się regionowi.

Jak ta współpraca wygląda na co dzień?

- Nasza dobra relacja z gminami pozwala wspólnie realizować zadania na drogach powiatowych – wkład własny projektów jest zabezpieczony przez powiat i gminę, w której jest realizowany projekt.

Co w trakcie obecnej kadencji stanowiło największy problem bądź wyzwanie dla państwa powiatu i rady?

- W obecnej kadencji największym wyzwaniem dla rady było dokończenie oddłużenia szpitala powiatowego. 12 lat temu kontrakt szpitala wynosił 40 mln zł, a dług 42 mln - dziś kontrakt z NFZ wynosi 125 mln zł. Wymagało to 12 lat pracy rady powiatu, zarządu, a szczególnie dyrekcji szpitala.

Dużym wyzwaniem są też drogi. Mamy na swoim terenie 330 km dróg powiatowych. W ciągu ostatnich 10 lat położono nowe nawierzchnie na 290 km, wybudowano 16 dużych mostów. Dodam, że rocznie przeznaczamy na zadania drogowe 30 mln zł.

Uważam, że największym wyzwaniem dla powiatów w ogóle jest finansowanie zadań ustawowych. Powiaty nie mają zabezpieczenia finansowego jak gminy czy województwa i muszą dobrze zagospodarować 3-5 proc. środków, które są dochodem ich budżetów.

Jakie były najważniejsze osiągnięcia tej kadencji?

- Edukacja jest bez wątpienia najważniejsza. Wspomaganie szkół w rozwój bazy sportowej, bazy dydaktycznej to priorytet całego zarządu. Osiągnięciem jest bezsprzecznie udział naszych szkół zawodowych w programie tworzenia Centrów Kształcenia Zawodowego – pozwala to uczniom uzyskać dodatkowe umiejętności zawodowe.

Od 2000 roku jestem zaangażowany we współpracę samorządów polskich i słowackich w ramach Związku Euroregion Tatry. Dzisiaj możemy pochwalić się wieloma realizowanymi wspólnie projektami, które łączą mieszkańców po obu stronach Tatr.

Jak pan ocenia współpracę samorządu z rządem w trakcie obecnej kadencji samorządowej? Czy jakieś przepisy należałoby uchylić bądź przeciwnie – wprowadzić do porządku prawnego?

- Współpraca między samorządem a rządem jest dwupoziomowa. Jeden poziom to legislacja i nowe zadania dla samorządów. Drugi poziom to pozyskiwanie środków z budżetu państwa na inwestycje i remonty. Na pierwszy nie mamy wpływu.

Od wielu lat mówi się o poprawianiu funkcjonowania samorządu. Jest wiele myśli i politycznych inicjatyw, które zostają w szufladach polityków. Może i dobrze, bo te inicjatywy mogłyby wpłynąć niekorzystnie na samorząd wszystkich szczebli. Widać to najlepiej w chwili obecnej – chce się zmienić samorząd dla samej zmiany, a nie po to, aby go doskonalić.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

 • m,,, 2018-04-03 21:49:36

  Aktywny samorządowiec. Człowiek oddany pracy na rzecz społeczności.
 • J., 2018-04-03 14:20:22

  Czy powiaty są naprawdę potrzebne? Po co istnieją? Kogo reprezentują? Czy ich zadania nie byłyby wykonywane,gdyby je zlikwidować?