PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządy podzielone wobec nowej ordynacji wyborczej

 • Katarzyna Domagała-Szymonek    4 października 2017 - 18:59
Samorządy podzielone wobec nowej ordynacji wyborczej
- Prawo i Sprawiedliwość posunie się najdalej jak tylko można, by wygrać wybory samorządowe - mówi Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli (fot. pixabay.com)

- Prawo i Sprawiedliwość posunie się najdalej jak tylko można, by wygrać wybory samorządowe. Idea samorządności przepadnie - tak doniesienia o planowanych zmianach w ordynacji wyborczej komentuje Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. W swojej opinii nie jest odosobniony. Choć spora część samorządowców ma zgoła odmienne zdanie.
• Jeszcze tej jesieni PiS chce wprowadzić zmiany w ordynacji wyborczej. Jak tłumaczy Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu, wiele zależy od tego, jak rozstrzygnie się spór o sądy. 

• - Wszystkie propozycje, jakie zgłosi PiS w tej kwestii, mają prowadzić do tego, aby w wyborach samorządowych wygrali kandydaci tej partii - uważa prezydent Nowej Soli. 

• - Jeżeli naród wybrał pewną większość parlamentarną, to dajmy jej kredyt zaufania - apeluje Janusz Kotowski prezydent Ostrołęki.  

****** 

- Chcemy zmienić ordynację wyborczą jeszcze jesienią tak, aby wykluczyć takie zdarzenia, jak przy ostatnich wyborach samorządowych - w rozmowie z telewizją wPolsce zapowiedział szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Mniej skory był do podawania jakikolwiek szczegółów proponowanych zmian.

Prace nad nowelizacją kodeksu wyborczego miałyby objąć m.in. przywrócenie ordynacji proporcjonalnej w wyborach do rad gmin czy zakaz kandydowania do dwóch szczebli samorządu jednocześnie. 

Klauzulę "ściśle tajne" nadaje temu wątkowi Beata Mazurek, rzecznik PiS. Pytana przez nas o to, w którym kierunku mają pójść prace nad nowelą, temat ucina.

– Rozmawiamy i pracujemy nad różnymi rozwiązaniami. Sprawę zmian w ordynacji wyborczej będę komentowała, kiedy pojawią się konkretne propozycje. Na razie ich nie ma – zaznacza w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl.

"Władzy raz zdobytej nigdy nie oddamy"

Dużo chętniej o działaniach partii rządzącej wypowiadają się samorządowcy, którzy na własnej skórze w przyszłym roku będą mieli testować pomysły PiS. 

- Prawo i Sprawiedliwość posunie się najdalej jak tylko można, by wygrać wybory samorządowe. Zmiany - bez względu jakie one będą - wprowadzą z zaskoczenia, tak by nie popełnić tego samego błędu, jak w przypadku Warszawy - uważa Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli związany z Nowoczesną. 

Pytany, o to jaki wpływ będzie miało przywrócenie ordynacji proporcjonalnej w wyborach do rad gmin czy zakaz kandydowania do dwóch szczebli samorządu jednocześnie, mówi tak: - Wszystkie propozycje, jakie zgłosi PiS w tej kwestii, mają prowadzić do tego, aby w wyborach samorządowych wygrali kandydaci tej partii. Tym samym zmiany doprowadzą do upolitycznienia samorządów. Do zaprzepaszczenia idei samorządności.

Zwraca też uwagę, że w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców przy wyborach samorządowych podziały polityczne nie odgrywały większej roli. Jego zdaniem PiS chce sięgnąć po władzę "na dole", po to, aby zwiększyć swoje szanse w kolejnych wyborach parlamentarnych.

- Jarosław Kaczyński realizuje słowa Władysława Gomułki, który powiedział, że "władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy". Kiedy PiS uda się zdobyć władzę w gminach i powiatach będą mogli podporządkować sobie większą część społeczeństwa - mówi Tyszkiewicz. 

Również związany z PO Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, ostro komentuje informacje na temat zmian w ordynacji. - Partia Prawo i Sprawiedliwość to partia wyjątkowo antysamorządowa i każde kolejne propozycje zmian przepisów prawa tę opinię potwierdzają. Dodatkowo mowa o zmianach w Państwowych Komisjach Wyborczych może zaś budzić głębokie zaniepokojenie". ×
KOMENTARZE (4)

 • Emeryt, 2017-10-16 15:58:51

  W d.. .e mam ich wybory . Mam czworo dzieci wszystkie za granicą . Liczyły na Kukiza 15 ale ten już nic nie może , zostaje polecieć za morze !
 • bezpartyjny samorządowiec, 2017-10-05 11:28:37

  Ograniczyć listę kandydatów na radnych do powiatu i województwa, do Sejmu TYLKO do miejsc mandatowych ,,, czyli jak okręg ma 4 mandaty to lista zawiera 4 kandydatów a nie 8... bedzie lepiej głosować i nie będzie broszur zmienić zapis dotyczący parytetów - kobiety są z łapanek
 • ocena z Bieszczad, 2017-10-05 11:24:31

  Kotowski nie gadaj bez sensu i wróc do zawodu jestes typowym aparatczykiem władzy jak ona by nie była