PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy utworzą wyborczą infolinię? ZMP zaprosi do rozmów inne związki

  • Michał Wroński    2 marca 2018 - 20:01
Samorządy utworzą wyborczą infolinię? ZMP zaprosi do rozmów inne związki
Infolinia miałaby działać przed wyborami, w ich trakcie, a niewykluczone, że także przez krótki czas po ich zakończeniu (fot. Pixabay.com)

Związek Miast Polskich rozważa uruchomienie specjalnej infolinii, pod którą urzędnicy samorządowi mogliby uzyskać informacje prawne dotyczące zbliżających się wyborów samorządowych.
  • Pomysł taki przedstawił podczas odbywającego się 2 marca w Szczyrku drugiego dnia zgromadzenia ogólnego Związku jego prezes Zygmunt Frankiewicz.
  • Jak wyjaśnił w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl, infolinia miałaby działać przed wyborami, w ich trakcie, a niewykluczone, że także przez krótki czas po ich zakończeniu.
  • Obsługiwana miałaby być przez kilku specjalnie do tego przygotowanych prawników.

Prezes ZMP zapowiedział, że chciałby, aby do przedsięwzięcia przyłączyły się też inne samorządowe korporacje.

Czytaj: Potrzeba prawie 6 tys. urzędników wyborczych. Jakie są wymagania?

- Będziemy z nimi w tej sprawie rozmawiali. Problemy są wspólne, więc możliwe, że stworzymy tę infolinię wspólnie – stwierdził Frankiewicz. Jak dodał, warto też rozważyć publikowanie na bieżąco w internecie wykładni prawnych oraz informacji o sposobie rozwiązywania konkretnych problemów.

- To jest na tyle poważna i trudna sprawa, że w tym momencie wszystkie miasta członkowskie powinny mieć wsparcie – podkreślił szef ZMP.

Czytaj: KBW: wielokrotnie informowaliśmy o możliwym wzroście kosztów wyborów samorządowych

Jak zaznaczył Frankiewicz, w razie podjęcia decyzji o uruchomieniu infolinii obsługujący ją prawnicy muszą faktycznie rozpocząć pracę już teraz, aby z odpowiednim wyprzedzeniem zdiagnozować mogące się pojawiać wątpliwości i przygotować odpowiednie wyjaśnienia. Ta „baza wiedzy” miałaby też ułatwić samorządom zawieranie porozumień z administracją rządową, określających podział obowiązków przy organizacji najbliższych wyborów samorządowych. Strona samorządowa obawia się, że w toku tych rozmów może podlegać silnej presji, a sam wzór porozumienia może jej wręcz zostać narzucony.

Czytaj: PKW: wybory samorządowe mogą się odbyć 21, 28 października lub 4 listopada

- Uważam, że może się takie zagrożenia pojawić, a zdecydowanie łatwiej się negocjuje związkom samorządowym niż pojedynczym miastom czy gminom. Dlatego chcemy przygotować uwagi do porozumień z wyprzedzeniem, korzystając z rad kancelarii prawnych. One mogłyby też później odpowiadać za te porady telefoniczne – wyjaśnił Frankiewicz. Jak stwierdził w trakcie obrad zgromadzenia, jeśli podczas wyborów nastąpi chaos, to właśnie samorządy zostaną obarczone winą za taką sytuację.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.